| anonim_4396 a întrebat:

Ce se poate întâmpla daca iau anticoncepționale fara prescriptia medicului?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
15 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Poate nimic.
Poti insa sa faci tromboza cerebrala si sa mori subit.
Sau sa te trezesti, epste ani de zile, ca nu poti obtine o sarcina normala si sanatoasa.
Sau sa transformi o leziune banala de existenta careia nu stii intr-un cancer agresiv si incurabil.
E un fel de ruleta ruseasca. Intrebarea ta se traduce: ce se poate intampla daca bag doua gloante in butoiasul de 6 al unui pistol si imi trag un foc in gura. Poate nimic sau poate nu vei mai afla niciodata ce s-a intamplat. Cum ti-o fi norocul.
daca cineva te forteaza sa faci asa ceva, anunta politia. daca ideea ti-a venit tie, consulta un psiholog, e anormal sa fii atat de nepasatoare cu propria ta viata.

Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Nu e gluma morbida. Uite documentatie daca nu stiai si ai impresia ca tot ce nu stii tu nu exista:
http://www.cbc.ca/......-1.1302473

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/2422670

Sau http://www.independent.co.uk/......74666.html

| anonim_4396 explică (pentru Brigaela):

Nu înțeleg nimic.

| Brigaela a răspuns (pentru anonim_4396):

De aceea adevarul ti se pare gluma. Cand vei termina liceul, vei avea cunostinte suficiente incat sa intelegi ce scrie acolo si nu vei mai avea problemele de abordare a realitatii din prezent.

| anonim_4396 explică (pentru Brigaela):

......multumesc oricum

| darrio2007 a răspuns:

In multe cazuri nu se intampla nimic. Dar, decat sa stai mereu cu teama sau cine stie ce ti se pare ciudat, legat de ciclu sau altceva, nu mai bine ceri sfatul unui medic? Ca sa stai linistită? Ca de-aia e medic.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Sa nu aibă efect, în primul rand, iar pentru celelalte rânduri citește pe net cum te pot afecta anticoncepționalele.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Sau o iei tu in gură mai binewinking

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Du te in morții tăi

| kyliejenner a răspuns:

Iti dai peste cap sistemul

| GeorgeGabriel66 a răspuns:

Ar fi bine sa te duci la medic sa-ti recomande el ce trebuie sa iei! dar oricum nu se intampla nimic!

| anonim_4396 explică (pentru GeorgeGabriel66):

Dar nu am nici un fel de simptom si iau mai bine de o saptamana

| GeorgeGabriel66 a răspuns (pentru anonim_4396):

Tocmai. si prietena mea a luat fara decizia medicului si nu s-a intamplat nimic. si stiu zeci de fete care au facut asta. dar eu dau un sfat. cat dureaza sa te duci pana la medic. il intrebi simplu. iti raspunde. si in 10 minute ai terminat balciul. si nu mai stai sa te gandesti daca e bine sau nu ce faci!

| anonim_4396 explică (pentru GeorgeGabriel66):

Dar prietenei tale i sa întâmplat Ceva?

| GeorgeGabriel66 a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu.