| Antonia1234 a întrebat:

Ce se poate intampla daca nimeresti cu,, zeama" de papadie galbena in obraz, pe gusa si pe ploape? Prietena mea s-a spalat dupa aceea cu sapun, si chiar si cu pasta de dinti.happy

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
8 răspunsuri:
| ɗєʌɗvơɪƈє a răspuns:

Sa intrebe medicul daca se poate intampla ceva...si EU nu cred ca se poate intampla cevalaughing

| Antonia1234 explică:

Adica si-a dat cu pasta de dinti pe acolo unde a fost stropita(nebuuuuna)happy

| Antonia1234 explică:

Multumesc mult, deci nu i se poate intampla nimic, nu?

| 1PtToti a răspuns:

Acel lapte de papadie a fost folosit de muuulta vreme ca remediu natural, de exemplu impotriva unor tipuri de negi. Ce crezi ca se poate intampla daca a atins-o pe obraz sau pe gat? Pasta de dinti usuca pielea, e mai daunatoare dpdv. dermatologic decat banala papadie... Cat despre ochi, nu stiu ce sa zic. Doar un oftalmolog te-ar putea lamuri.

| Antonia1234 explică (pentru 1PtToti):

I-a nimerit pe pleoape, nu pe ochi.deci?

| 1PtToti a răspuns (pentru Antonia1234):

Na, pai pe pleoape tot piele e! Daca nu i-a ajuns efectiv in ochi in mod sigur n-are ce sa pateasca rau. Bunicii si poate chiar parintii nostri se dadeau in mod voit cu lapte din-asta de papadie, si le facea bine. Daca s-a dat cu sapun si pasta de dinti pe pleoapa ar fi bine sa se clateasca cu multa apa, sa nu ii ramana acolo si sa ii ajunga in ochi sa o usture. In rest, poate sta linistita. Laptele de papadie e inofensiv, exceptie facand doar situatia in care ar avea ceva alergie ciudata la vreo substanta din el (cazuri din-alea foarte rare de 1 intr-un milion).

| felyfifi13 a răspuns:

Pai din kate stiu eu, nimic... nu trebuie sa exagerezi...

| danutzicu a răspuns:

Nu se intampla nimic