| Bubu0800 a întrebat:

Ce simptome are rubeola?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
http://www.sfatulmedicului.ro/......german_652
Pa, pa.

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

"Simptomatologia
- perioada de invazie dureaza 2-3 zile si este reprezentata de: febra 38-38, 5 grade Celsius, cefalee (dureri de cap), indispozitie, iritabilitate, oboseala, disfagie (dureri in gat ) si refuzul alimentatiei, adenopatie(marirea de volum al ganglionilor) submandibulara (sub barbie ), laterocervicala (de o parte si alta a gatului), occipitala (in spatele gatului), care este un semn sugestiv in diagnosticarea bolii; adenopatia poate persista 2-4 pana la 6 saptamani, perioada de stare (eruptiva)

- eruptia apare la o zi dupa scaderea febrei; initial apare la nivelul fetei si in spatele urechilor, apoi se extinde la trunchi si membre; eruptia este sub forma unor pete de culoare roz, rotunde sau ovalare, nu conflueaza, poate sa dispara in cateva ore sau poate persista 2-3 zile

- artralgii ( dureri articulare )

- evolutia este usoara, boala determina imunitate de durata" - SURSA :
http://medlive.hotnews.ro/rubeola-simptomatologie-diagnostic-tratament.html

Vezi alte detalii la linkul anterior şi la linkul :
http://dr.herdea.ro/medicale/62/rubeola_pojarel

Toate cele bune.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna!
Intrebarea trebuia postata la categoria SANATATE!
O voi muta eu.
Simptomele initiale includ:
- febra (38C sau mai mare)
- rinoree (scurgerea de secretii de la nivelul nasului), stranut
- senzatia de gat uscat, tuse persistenta
- cresterea in volum a ganglionilor latero-cervicali
- diaree
- oboseala, inapetenta (pierderea poftei de mancare)
- uneori poate apare si o lacrimare discreta.
SURSA:http://www.sfatulmedicului.ro/......german_652
Te pup!

| ℓαυяα a răspuns:

Rubeola prezinta simptome asemanatoare gripei, cum ar fi: febra de intensitate nu foarte mare, inflamarea ganglionilor (limfadenopatii suboccipitale si cervicale posterioare), dureri la nivelul articulatiilor, dureri de cap si conjunctivita. Primul simptom in pojarul german este aparitia eruptiei (exantem) cutanate la nivelul fetei, care isi pierde din intensitate pe masura ce se raspandeste si la nivelul altor parti ale organismului. Aceata eruptie are de obicei culoare roz, sau rosu deschis si provoaca mancarimi. In aceasta afectiune apare semnul lui Forchheimer, care se manifesta prin aparitia de papule (formatiuni dure care nu prezinta lichid in interior) in interiorul gurii, la nivelul palatului moale.

| onlyagirl a răspuns:

Eu am avut asa ceva.bineinteles cu tot cu varicela, nu stiu cum m-am procopsit cu ea.simptomele pe care le-am avut eu sunt :stare de somnolenta,lipsa poftei de mancare,gat uscat,varsaturi,si bineinteles petele mici pe tot corpul big grin,sper sa nu ai! sunt o multime de restrictii, printre care sa nu faci baie, sa nu iesi afara, sa mananci doar supe (daca poti), fructe...