| andrei95 a întrebat:

Am si eu o intrebare pentru cei ce au avut rubeola cum se manifesta primele simptome si cum poti sa iti dai seama...

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Ezyo a răspuns:

Ai febra timp de 24 de ore, greata,"galma"(ganglionii) raman umflati si o saptamana sau mai mult, ti se inrosesc si iti va durea ochii, o sa ai o eruptie puternica de vase de sange in primele 3 zile, intai pe fata apoi pe gat, brate, abdomen si picioare.Mentionez ca asta dureaza cam 5-7 zile.
Nu exista un tratament pentru rubeola, eventual paracetamol pentru febra, odihna in pat, multe lichide, vit C, fructe(kiwi contine vit C)

4 răspunsuri:
| R0co3 a răspuns:

Salut! Pai rubeola... transpiri si te doare capul. Iti dai seama cand iti apar pete rosii cu lichid pe corp. Exista 2 simptome! O data cand faci cand esti copil si cand faci mare. Cand faci copil iti trec repede, dar cand faci mare trec greu. FUNDA? SP0R

| Prici a răspuns:

Pai, pe mine m-a durut capul cu o zi inainte, la alti li se umfla in spatele urechilor si ii dor cand ii apesi acolo
Ultimul lucru, cand o sa-ti apara pete pe partea interioara a picioarelor si pe gat/piept, atunci o sa-ti dai seama ca aihappy
nu ai nevoie de nici un medicament ca sa-ti treaca
Funda?big grin

| RaZvYy222 a răspuns:

Poi din cate am auzit eu la adulti se manifesta in moduri ceva mai grave decat la un copil.O sa te doara capul, o sa ai mancarimi etc.Recomandat ar fi sa te duci la un medic.(funa)?

| RaZvYy222 a răspuns:

Poi din cate am auzit eu la adulti se manifesta in moduri ceva mai grave decat la un copil.O sa te doara capul, o sa ai mancarimi etc.Recomandat ar fi sa te duci la un medic.(funa)big grintongue