| anonim_4396 a întrebat:

Ce stiti despre dr. Ditoiu Alecse de la spitalul Fundeni?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| StoenescuIonel a răspuns:

Am fost la dansul pentru endoscopie si biopsie de ficat.
Un meserias dragut.
Sa fie sanatos!

59 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Am fost la consult si endoscopie, e un om deosebit, cald, te asculta si explica foarte pe inteles totul

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Am fost la cabinet la consult. Este un hepatolog bun si gastroenterolog bun, mie imi merge foarte bine acum, desi aveam dureri de fiere de 5 ani.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Am si eu nevoie de un gastroenterolog bun.
Unde anume l-ai gasit pe Dr Ditoiu? Ai sunat la numarul de pe site sau ai fost la Fundeni unde lucreaza?
Multumesc

| StoenescuIonel a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu mai lucreaza la spitalul Fundeni cam de un an, lucreaza numai in privat la Clinica Sante din str magura Vulturului 87

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

M-am programat la numarul de pe site, e destul de ocupat, eu am asteptat 7 zile pentru consult. Am fost foarte multumita, am facut si endoscopie, are mana usoara.
Succes si sa fii sanatos.

| DrDitoiugastroenterolog a răspuns (pentru anonim_4396):

Perioada actual de așteptare este se 0-4 zile

| StoenescuIonel a răspuns:

Dr Ditoiu este cel mai bun gastroenterolog si hepatolog din tara, absovent de facultate ca sef de promotie pe tara, apoi 30 de ani la spitalul Fundeni si Universitatea de medicina "Carol Davila" din Bucuresti. In plus, este un medic sufletist si cu care poti comunica usor fara ifose, un om adevarat. Are mai multe siteuri cu informatii medicale gratuite si pagina medicala pe Facebook

| StoenescuIonel a răspuns:

Un medic exceptional, care a terminat facultatea cu media generala zece, primul pe tara.
Cam de un an nu mai lucreaza la Fundeni, gasiti usor pe net actualul loc de munca, are mai multe siteuri cu informatii medicale de gastroenterologie si hepatologie. Este medicul care mi-a salvat viata. Toata stima

| Magdalen a răspuns:

Excelent medic!
Il recomand oricarui bolnav.
Va urez sa nu aveti nevoie de medici!
La multi ani si sa fiti sanatosi!

| Magdalen a răspuns:

Seara buna
Intervin pentru ca sunt pacientul dr Ditoiu, m-a salvat de la cateva hemoragii din varice, iar userul anterior se cam pripeste judecandu-i compentena pe baza unui simplu aspect intepretabil, neglijandu-i cv-ul si 30 de ani de experienta pe baza unor presupuneri. ca in politica sau fotbal.
1. Daca soliciti consult la un gastroenterolog, acesta face... consult general, adica te intreaba despre boala si iti asculta plamanii, inima tensiunea palparea abdomenului etc. daca considera ca trebui, iti recomanda analize, ecografie, endoscopie, iar dr Ditoiu este extrem de corect in aceasta privinta, nerecomandand explorari doar pentru a-ti creste nota de plata (si eu cel putin, apreciez acest lucru).
2. Despre medicamentul de care zici, lucrurile stau simplu: datorita pretului mic, (un alt punct al dr Ditoiu, evita recomandarea de medicamente scumpe daca se poate), unele farmacii prefera sa nu se aprovizioneze, deoarece pret mic = adaus comercial mic; nu stiu despre ce medicamente este vorba, dar poti verifica pe net daca exista, in ce farmacii exista si care este pretul, apoi iti formezi o parere si o postezi 9sau posteaza numele medicamentului pe net sa poate verifica oamenii...)
Eu apreciez acest medic datorita situatiei nefericite in care l-am cunoscut, si deznodamantului fericit, iar daca la spital este aglometrat. ca la spital, in privat unde am fost de doua ori este. ca in privat, ora este respectata, la usa este doar pacientul urmator, nu este nici o graba, timpul de consult este respectat, nu am decat cuvinte de apreciere.
Mi-ar parea rau ca dintr-o neintelegere sau presupunere, omul sa fie considerat neprofesionist (nu multi medici nascuti la tara termina facultatea cu zece...)
In final fiecare om isi alege medicul pe care il merita.
Sanatate

| sanbu a răspuns:

Am vazut pe www.hepatite.ro ca se Ditoiu este un foarte bun gastroenterolog, asa ca m-am programat la colonoscopie peste 10 zile. Va voi spune cum a fost. Sanatate

| sanbu a răspuns (pentru sanbu):

Ieri am facut colonoscopia, este a doua oara cand trebuie sa o fac, a fost foarte bine, omul este meserias, plus ca are rabdare sa te asculte si sa-ti explice cum stau lucrurile. Sunt foarte multumita, si desi sunt din Constanta voi veni dupa Paste si cu sora mea care are hepatita B si o cam plimba aiurea (cred eu) pe aici fara sa fie macar lamurita cum stau lucrurile. Colonoscopia a costat 250 lei, in carea fost inclusa si consultatia (consultatia separat face 150 de lei, nu mi se pare mult fata de valoarea doctorului). Ilrecomand cu toata caldura pe dr Ditoiu pentru boli digestive si de ficat.

| tub a răspuns:

Dr Ditoiu Alecse Valerian

| Sandulas a răspuns:

Numarul de telefon pesntru programari nu mai este acela, cel actual este 031.630. 4945.

| StoenescuIonel a răspuns (pentru Sandulas):

De fapt numarul este 0758 751 841, este chiar secretariatul dlui dr

| Rares_Rares_1977 a răspuns:

Am platit consultatia la o clinica privata unde lucreaza si ne-a chemat la Fundeni. Acolo dupa ce am asteptat doua ore pe hol ne-a alungat (pe familia mea si inca un pacient) pretinzind ca nu ne cunoaste. Asta s-a intamplat ieri 12 iunie 2018. Nu am cuvinte. trageti concluziile dumneavoastra.

| Magdalen a răspuns (pentru Rares_Rares_1977):

La spital este foarte aglomerat, fara nici un fel de programare, bolnavi peste bolnavi, nu ai ce sa ceri unui om in astfel de conditii. Am fost si eu la spital, si datorita aglomeratiei nu ma mai duc, acum merg la dr Ditoiu in privat, nu astept, am programare, sunt foarte multumit. Sper sa nu am nevoie de mers la spital, desi am un prieten cu ciroza care merge la el la spital si este foarte bine, dar, cand ai ciroza, probabil sperantele sunt mai ales la spital.

| Sandulas a răspuns:

Dupa parerea mea este cel mai bun medic gastroenterolog din Romania, a terminat facultatea cu media zece, si de 30 de ani lucreaza la spitalul Fundeni. Mie mi-a rezolvat o problema de sanatate care ma chinuia de mai multi ani, si facusem numeroase consultatii chiar si in Anglia si Italia. Am fost recent la control si este bine. Cariera dansului il recomanda cu prisosinta.

| Lazar_Mioara_1953 a răspuns:

Cum pot sa fac o programare la d-voastra, sunt din Buzau?

| Magdalen a răspuns (pentru Lazar_Mioara_1953):

Acum dr Ditoiu lucreaza numai in Clinica privata, datorita solicitarilor excesive de la spital care nu puteau fi acoperite si generau multe nemultumiri pacientilor (vedeti si criticile referitoare la activitatea din spital) si-a dedicat activitatea exclusiv clinicii private astfel poti fi consultat rapid, deseori chiar in ziua solicitarii
Am fost de curand la consult, programari se fac rapid la 0758 751 841, iar servicile sunt excelente, informatii detaliate pe www.hepatite.ro
Sanatate

| DrDitoiugastroenterolog a răspuns (pentru Lazar_Mioara_1953):

Aveti datele de contact pe www.hepatite.ro

| Albu_Mihaela_1976 a răspuns:

Un medic extraordinar.
Aveam o diaree de 2 luni de zile. Am fost vazuta de 4 gastroenterologi(inclusiv un chirurg inaintea dansului) si nu imi mai reveneam. Am ajuns in sfarsit la dansul la recomandarea unui rezident si intr-o saptamana mi-am revenit. De atunci pentru orice probleme gastro merg la dansul. Mi-a facut endoscopie fara anestezie pentru ca nu am voie si nici nu am simtit.
Este un medic extraordinar.

| wildman21 a răspuns:

Salutare tuturor,

In urma cu o luna am trecut si eu pe la Dr. Ditoiu pentru un consult,dupa ce in prealabil am citit acest topic. Eu nu am mers la Fundeni,am preferat sa merg la clinica particulara unde profeseaza.(Endocenter)
Ca sa scurtez, ajuns la clinica intru si ii spun problemele care le am, si anume dureri in partea stanga de circa 6 luni, balonare. Mi a testat tensiunea, apoi mi a ascultat inima si gata am fost. Mi a recomandat niste pastile de stomac pentru o mai buna digestie. Fericit ca am scapat usor plec la farmacie, nu la una ci la vreo 4...Raspunsul primit a fost:"Acest medicament nu mai exista pe piata de un an"...

Asadar din pct meu de vedere,ori este slab pregatit avand in vedere ca a recomandat un tratament care nu mai exista de un an,ori nu avea chef de mine, ori considera ca nu ma doare prea tare. Durerea a ramas, banii au fost dati!

La final nu am primit bon desi consultatia este 100 ron.

Cu privire la alte competente nu-mi pot da cu parerea, sper sa va fie de folos!

| sanbu a răspuns (pentru wildman21):

Excelent medic gastroenterolog, am fost cu sora mea cu hepatita B care era disperata. Doctorul a lamurit-o, a stabilit un program de controale, regim etc - nu era nevoie de tratament, iar la Constanta insistau sa o bage pe tratament... Eu am facut colonoscopie la dr Ditoiu, iar dupa tratament nu mai am probleme