| Alina_5575 a întrebat:

Ce tratamente naturiste stiti pentru inceputul de ulcer?

Ceva ceaiuri... va rog cine stie?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| Zenithf a răspuns:

Semintele de chimen si alte plante din grupa umbeliferelor: anason, marar, s. a. sunt bune pentru stomac. Fie ca sunt in ceai sau mancare. La fel si radacinile plantelor (morcov, patrunjel, telina) sunt bune pentru digestie si sunt un pansament pentru stomac, crude sau fierte, sau sub forma de suc natural (la storcator).
Dieta - fara grasimi animale sau hidrogenate, sau alte macaruri grele, fara produse zaharate (si sucuri din comert) - paine neagra in locul painii albe, carne de pasare sau peste, mancarea fiarta sau facuta sub capac in locul celei prajite.
Nu in ultimul rand, starea nervoasa, nu face bine sa fii agitata, stresata.

| NickiMinaj a răspuns:

In primul rand sa mananci regulat si in cantitati suficiente, nu 2 pufuleti si o coaja de mandarinawinking Asta e cel mai important factor. A! Si mesele ar trebui sa fie gen mancare adevarata, nu fast-food, cafele si tigari.
E important si sa bei lichide, ca sa iti facilitezi digestia.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Alimentele permise sint urmatoarele: lapte dulce (simplu sau indulcit) asociat sau nu cu ceai, fainoase – fulgi de ovaz, gris, fidea, taitei, orez, shete –, crema de lapte, brinzeturi proaspete de vaci, urda, cas; unt proaspat si nesarat, oua fierte moi sau ochiuri in apa; lapte de pasare, supe mucilaginoase preparate din lapte.
am gasit ce scrie mai sus pe site-ul:
http://www.medicultau.com/......cronic.php

sper sa fie de folos

| lyza a răspuns:

Trebuie sa fii calma mai intai fara stres, sa mananci putin si des doar mancare sanatoasa sa bei lichide multe si calde sa dormi suficient chiar si la amiaza daca poti. Fa-ti analiza pentru helicobacter pilory urmeaza tratamentul prescris cu strictete. Sotul meu a urmat regimul si tratamentul 3 ani in paralel cu trat. naturist din ceaiuri pe care le gasesti in farmacii si doar tu iti poti da seama care iti fac bine si care nu trebuie doar sa fii calma si perseverenta asa sotul mau a scapat de ulcer, sunt 4 ani de atunci si e foarte bine.MULTA SANATATE.

| Dydzzy a răspuns:

Lemnul dulce,(Se utilizeaza numai radacinile recoltate primavara, inainte de inflorire sau toamna, dupa caderea frunzelor, de la plante in virsta de peste 3 ani. Se spala, se zvinta si se usuca), Se utilizeaza numai radacinile recoltate primavara, inainte de inflorire sau toamna, dupa caderea frunzelor, de la plante in virsta de peste 3 ani. Se spala, se zvinta si se usuca, uleiul de sunatoare, Amestecuri din plante.