| mejustme444 a întrebat:

Ce tratamente pentru arsuri stiti? ceva care face sa treaca repede va rog FUNDA!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| eoooo a răspuns:

Se pun comprese cu infuzie din flori de soc.
Se fac spalaturi locale sau se pun comprese cu infuzie concentrata de coada soricelului. Se pun doua lingurite de planta la o cana cu apa clocotita, se acopera vasul si se lasa sa se raceasca.
Se pun comprese cu gel de Aloe Vera sau daca este vorba de o arsura la mana se tine arsura in gel.
Se fac bai locale sau se pun comprese cu infuzie de galbenele. Se pun 30 g planta la un litru de apa clocotita. Se acopera vasul si se lasa sa stea 15 minute.
Se pun cataplasme cu emulsie din seminte de gutui.
Se pun cataplasme cu cartofi cruzi dati pe razatoare.
Se fac bai locale cu muguri de plop. Se pun 20 g planta la un litru de apa clocotita, se acopera vasul si se lasa sa stea 15 minute.
Se pun cataplasme cu smochine. Se taie smochinele deshidratate in jumatati, se pun sa fiarba in lapte dulce, atat cat sa le acopere, si se tin la fiert pana se inmoaie. Se intind pe comprese sterile, se lasa sa se racoreasca si se aplica pe zona arsa.
Se pun comprese cu ulei de catina alba.
Se pun cataplasme cu boabe de fasole fierte si zdrobite.
Se pun cataplasme cu frunze zdrobite de vinete. Au efect emolient.
Se unge arsura cu miere, dupa ce a fost spalata cu infuzie de coada soricelului. Se repeta procedeul de doua ori pe zi.
Se unge arsura cu unguent de galbenele. Pentru prepararea unguentului este nevoie de 50 g flori uscate de galbenele sau 100 g flori proaspete, 400 ml ulei de masline, o lingura de unt sau de untura nesaturata si doua linguri de ceara de albine. Se maruntesc bine florile, se pun intr-un borcan si se toarna peste ele uleiul. Se pune un capac deasupra si se lasa la macerat, langa o sursa de caldura timp de 3 saptamani. Se filtreaza uleiul, se toarna intr-un ibric emailat si se incinge in baie de aburi. Se adauga untul sau untura si ceara, iar cand s-a omogenizat bine, se ia ibricul de pe foc, se lasa sa se raceasca si se freaca bine cu o spatula de lemn pana se obtine o crema. Se pune unguentul de galbenele in borcanele sau cutiute de plastic, se acopera cu capace si se pastreaza in frigider.
Se unge arsura cu alifie de propolis, dupa ce in prealabil a fost spalata cu infuzie din flori de soc sau coada soricelului.
Se unge arsura cu ulei de sunatoare, apoi se acopera cu o compresa sterila stropita cu ulei. Din 3 in 3 ore se va stropi compresa sau se va inlocui... funda?:d

4 răspunsuri:
| cristinuka_8768 a răspuns:

Eu m-am ars asta vara pe picior si mi-a trecut :d
incearca sa iti pui pe arsura galbenus de ou sau ulei de masline
funda?

| MasQueNada a răspuns:

Oximed stiu si eu ca e bun.

| Diana198 a răspuns:

Am eu cateva " tratamente" : de exemplu eu m-am ars la mana cu apa fiarta...si mi-a trecut cu OXIMED[ spray special pentru arsuri care se gaseste in farmacii], spray pe baza de propolis si foi aloe infasurate pe mana. sper ca ti-am fost de ajutorhappy

| monica13 a răspuns:

Depinde de arsura