| pocandpoc a întrebat:

Ce ziceti, e bine daca iau proteine si creatina. Vrea sa merg la sala si ma gandeam sa iau si de astea. Ce parere aveti?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
8 răspunsuri:
| mdany a răspuns:

Na asta da.Consuma cat mai multa creatina pana crapi si apoi ai sa vezi ce te lasi frumos de ele.Proteinele sunt indicate, si se gasesc aproape in orice aliment caci muschii de asta au nevoie pentru a creste, insa creatina retine doar apa in corp si te umfla.Bine..ca iti mai da si o tara de forta aia ii altceva, dar cand nu le mai iei corpul va simti minusul acesta(ca doara l-ai obisnuit), si..ai sa vezi efectele. Sfatul meu e sa manci cat mai sanatos(carne, lactate, etc.), antrenament la sala si somn.Asta e cheia pentru a creste.Creatina se ia cand vrei sa cresti intr-o luna cat face unul fara in 5-6,+ ca nu vei sti cum va reactiona corpul la acest supliment.Bafta.

| pocandpoc explică (pentru mdany):

Tu iei creatina si proteine?

| Cosmin86 a răspuns (pentru mdany):

Nu te faci intr-o luna cu creatina cat altii in 5-6. si nu te "desumfli" vizibil cu ochiul.
Si uiti celelalte efecte ale creatinei : marirea sintezei proteinelor, ajuta la recuperarea dupa efort, hidrateaza mushcii mai bine, etc.

| 47Dragonuak47 a răspuns:

Sunt recomandate de medic ...nu prea faci nimic fara ele.ia-le cu incredere

| pocandpoc explică (pentru 47Dragonuak47):

?

| mdany a răspuns (pentru pocandpoc):

Nu folosesc, si nu voi folosi creatina cat oi trai.Doar mancare gatita acasa, somn si antrenament.Proteinele desigur le poti lua atat din mancare cat si din suplimente(concentrate proteice), alea..hai sa zicem ca nu dauneaza asa tare.Dar fa natural(chit ca iti ia timp) dar macar sti ca nu te dezumfli ca un balon...deduci ce vreau sa zichappy

| pocandpoc explică (pentru mdany):

Da...ms de sfatt.uri

| Cosmin86 a răspuns (pentru mdany):

Inca ceva.
"hai sa zicem ca nu dauneaza asa tare", vrei sa spui ca nu dauneaza deloc. Un supliment de calitate ( gen dymatize, muscletech, optimum nutrition, etc. ) nu dauneaza absolut deloc.