| denispop14 a întrebat:

Ceaiul de salvie e bun impotriva aftelor bucale? Am una jos langa gingie.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
9 răspunsuri:
DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Dap. E indicat. Mai este indicat si Marul Lupului, cred ca tot la farmacie se gaseste, ala ajuta enorm.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru DoarBogdan):

Marul lupului e cam toxic. E misto la multe chestii externe si cutanate chiar gen furunculi, dar nu as baga in gura. Solutiile pe care i le-am dat le-am testat cu succes pe mine si pe membri ai familiei.

| GabiDumitrescu a răspuns:

Cauta Hofident Q10 (apa de gura) si pasta de dinti cu argila Gennadent, preferabil Argentum. Am avut si eu problema aftelor timp de vreo 20 de ani... astea doua m-au scapat de ele.

| Donsavas a răspuns:

Da,ajuta dar trebuie repetată după fiecare masă.

| denispop14 explică (pentru Donsavas):

Glicerina boraxata ajuta?

| Yurisa a răspuns:

Nu stiu cat de bun e pentru afte bucale, dar pe mine m-a ajutat cand mi-am scos maseaua de minte: ma clateam dimineata si seara

| laSoledad a răspuns:

Da, este bun. Exista si o apa de gura pe baza de salvie si alte verdeturi care sunt antibacteriene. Este o apa de gura nemteasca, cred, si e verde. E foarte buna si aia. Vezi daca o gasesti la farmacie. Daca nu, cere apa de gura Paradontax, si aia fiind la fel de buna.

Apa de gura are scopul sa inlature mai drastic bacteriile din gura si dintre dinti. Clateste gura cu ea de minim 3 ori pe zi.

| Bobbye a răspuns:

Da, este bun. sau ceaiul din petale de trandafir.

| fanernest123 a răspuns:

Recomand glicerină boraxată