| 1261996 a întrebat:

Ceaiul verde chiar te ajuta sa slabesti?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| EmaS a răspuns:

Persoanele ce au probleme cu kilogramele in plus apeleaza la ceaiul verde. Obezitatea a inceput sa devina o problema pe plan mondial datorita stilului de viata din ziua de azi. Riscul de imbolnavire la persoanele obeze creste semnificativ. Insa datorita efecelor ceaiului verde, kilogramele in plus nu mai sunt o problema. Datorita stilului de viata pe care il adopta unele persoane, in special cele care isi pot permite orice fel de mancare, cresterea in greutate devine o problema serioasa. Capatand un obicei din a manca alimente bogate in grasime si asa numitele "junk food" numarul persoanelor obeze creste pe zi ce trece.O alta problema este lipsa de exercitii fizice. Principala urmare este aceea ca grasimile nu sunt arse si se depoziteaza in corpul nostru. Cei care au cel mai mult de suferit datorita lipsei de miscare sunt chiar persoanele obeze. Practicarea exercitiilor fizice poate reduce riscurile imbolnavirii si ajuta la pastrarea unui corp sanatos.Problemele mentale reprezinta un alt motiv al cresterii in greutate. Cel mai bun exemplu este depresia. De multe ori cand o persoana este deprimata nu plange, ci mananca tot ce gaseste in frigider. Acest lucru nu este sanatos deloc.Problema kilogramelor in plus se poate rezolva in zilele noastre cu ajutorul unei operatii de liposuctie insa pot aparea efecte secundare si asta reprezinta un risc. Exista o metoda mai usoara si mai naturala de a elimina grasimea din corpul nostru. Solutia este ceaiul verde! Pe langa faptul ca ceaiul verde este foarte bun pentru arderea grasimilor, acesta mai are si alte beneficii. Sunt 3 lucruri pe care ceaiul verde le face atunci cand este consumat la fiecare masa:Creste arderea de calorii - ceaiul verde accelereaza metabolismul si cantitatea de grasimi arse creste. Acest proces se numeste termogeneza. Acesta mareste caldura din corp accelerand metabolismul si ca urmare arde caloriile. Diminueaza apetitul - ceaiul verde ajuta la controlarea apetitului.

19 răspunsuri:
| onasis1961 a răspuns:

DA! Ajută dar nu într-un mod spectaculos!

| mona a răspuns:

Mai mult te ajuta sa te mentii

| DianaDidi95 a răspuns:

Din cate stiu eu da, e pentru slabit. Dar sa nu te astepti sa bei un ceai, si apoi sa slabesti instantaneu! Trebuie tinuta o cura, sau ceva de genu'. happy
Sper ca te-am ajutat;. :*

| croissant a răspuns:

Buna! O matusa de-a mea de la tara chiar a incercat si eu am incercat si pot sa spun ca o cura de slabire cu ceai verde este foarte benefica pentru organismul uman. chiar am slabit si ma simt mult mai bine asa. Bafta

| Jardelin a răspuns:

Da, este diuretic. Adica elimina apa din organism. Insa, daca te lasi numai in baza ceaiului verde nu ai sa slabesti niciodata.

| Iulian03 a răspuns:

Da,te ajuta.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da. Insa asta nu inseamna ca poti sa mananci dulciuri si cartofi prajiti in prostie cu gandul ca bei ceai verde si nu te ingrasi.
Pe langa ceaiul verde, trebuie sa ai grija la alimentatie si sa faci mult sport!

| Alexaaandraaa a răspuns:

Ajută, dar să îl bei în timp și eu consum. Succes! puppy dog eyes Pup!:*

| TheSmith a răspuns:

Te ajuta...dar daca mananci ca nesatulul/a...si nu faci exercitii fizice, nu rezolva nimic ceaiul! trebuie sa eviti grasimile, painea alba!

| allison20 a răspuns:

Da, chiar ajuta. Creste arderea de calorii, ceaiul verde accelereaza metabolismul si, astfel, cantitatea de grasimi arse creste. Acest proces se numeste termogeneza. Acesta mareste caldura din corp accelerand metabolismul si ca urmare arde caloriile. Diminueaza apetitul – ceaiul verde ajuta la controlarea apetitului. Nutrientii ce se afla in ceai trimit semnale catre creier si stomac scazand apetitul si micsorand cantitatea de mancare ceruta de organism.

| ooolifeoolol a răspuns:

In timp ajuta ceva, eu consum!

Răspuns utilizator avertizat
| AllForOneAndOneForAll a răspuns:

Da este foare bun are multe proprietati

| TommoGirl a răspuns:

Eu asa stiu! Dar ar fi bine sa intrebi pe la o farmacie! Funda?

| Lasxlo_Popa_1997 a răspuns:

Desgur ca de ajuta eau cosum des

| Girlslovelife19 a răspuns:

Buna, te ajuta sa slabesti si in acelasi timp purifica corpul. o cura cu ceai verde e bine venita pentru organism. eu beau ceai verde si ma simt foarte bine. desi se spune ca ceaiul verde este doar pentru a regla scaunul este bun si pentru curele de slabire.

| mario1234 a răspuns:

Ceai verde wow! Parca ar fi cine stie ce licoare a tineretii vesnice. Totul tine de ritmul biologic al fiecaruia, de modul de hranire, de activitatea fiecaruia.

| carolinacarolina a răspuns:

Da. ajuta la detoxifierea organismului si astfel te poate ajuta sa dai jos kilogramele in plus. Daca faci si sport vei avea rezultate garantate.winking

| lavi99 a răspuns:

Daca iti place sa bei ceai verde si in acelasi timp urmaresti o scadere in greutate, s-ar putea sa observi deja o stimulare a metabolismului. Daca vrei sa adaugi ceaiul verde la dieta ta trebuie sa ai in vedere faptul ca acesta contine cofeina. De asemenea polifenolii continuti de ceaiul verde pot interactiona cu anumite medicamente pe care le iei, din aceasta cauza este bine sa discuti cu un medic sau un farmacist care te pot indruma in aceasta problema. Cercetarile in ceea ce priveste EGCG sunt incurajatoare si chiar au aparut suplimente care contin aceasta substanta. Bucura-te insa de o ceasca de ceai verde, dar nu te astepta sa slabesti miraculos peste noapte.