| ciprian_7259 a întrebat:

Ceaiuri pentru colesterol marit?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Stefan
| Stefan a răspuns:

Pana la ceaiuri este bine sa scapi da kilogramele in plus, incearca sa slabesti progresiv, cauta sa faci multa miscare [mersul pe jos e foarte bun]consuma fructe, legume, fasole, cereale. Evita starile emotionale, depresii, stres care pot cauza probleme si creste tensiunea arteriala. Consuma ceaiuri de coada calului, soc, macese, ceai verde, paducel, coada soricelului. Se recomanda sa bei 2-3 litri de apa si sa consumi supe de zarzavat cu ceapa, peste, 2-3 oua pe saptamana, peste slab, iaurt, branza de vaci etc. Îti spun toate acestea ca intamplator si eu am colesterolul marit si stiu in mare ce inseamna acest lucru. Îti urez multa sanatate!

3 răspunsuri:
| danutza_2917 a răspuns:

Iti recomand un produs natural http://aloeveraforever.ro/......i-destepti

| ioana1704 a răspuns:

Cauta produsele Hofigal, nu neaparat ceaiuri, pot fi si tincturi sau siropuri etc. Cauta produsul Lipomin. L-a prezentat dl Manea la o emisiune pe antena 2

| CoPcHiLaTooMiCa a răspuns:

Pai pentru colesterol ar fi indicate ceaiurile naturale(facute acasa) si nu pliculetele.
Ti-as recomanda cele de:tei, ciubotica cucului galbena, menta, urzica etc(P. s.:sortisoara ajuta la scaderea colesterolului in sange