| Cristian04 a întrebat:

Ceau! Urmeaza sa fac o operatie de scoatere a unei alunite, dermatologul mi-a recomandat ca operatia sa fie facuta cu bisturiu, deoarece e mai precisa. Alunita e situata pe spate exact langa coloana. A zis ca pastrarea ei ar putea provoca cel mai periculos cancer datorita locului in care se afla
Insa imi este frica pentru. ca a zis; ca dupa ce e data jos se va afla sigur daca e cancerigena sau nu, chiar nu stiu ce sa fac...Majoritatea oamenilor "simpli" imi recomanda sa nu fac operatia, ca poate are consecinte
Sper sa ma ajutati cu niste sfaturi!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
18 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Operatia nu poate avea nici un fel de consecinte neplacute. Daca alunita s-a transformat deja in melanom, scoaterea ei iti poate oferi o mai buna sansa de supravietuire. daca nu s-a transformat inca in melanom, operatia iti va salva viata. Nu exista nici un dezavantaj in a o scoate. Doar prostia si ignoranta oamenilor, care te poate omori prin sfatul de a nu iti scoate alunita. Tu hotarasti daca asculti medicul care vrea sa-ti salveze viata sau oamenii asa zis de bine care iti dau sfaturi proaste ce te pot costa viata. Oricum, daca medicul ti-a recomandat sa o scoti, important este sa o faci repede, fiindca daca este in cusr de malignizare, fiecare zi conteaza. mai gandeste-te dar nu mai mult de 2-3 zile.

| doctoressa a răspuns:

Eu cred ca ar fi bine sa urmezi sfatul medicului dermatolog Cel mai probabil alunita ta prezinta unele caracteristici care arata un risc crescut de transformare in melanom. Poti citi mai despre alunitele atipice aici: http://www.i-medic.ro/blog/despre-boli-melanomul-cancerul-pe-care-il-vezi

gyzzard
| gyzzard a răspuns:

Singura consecinta care poate aparea dupa operatie e infectia plagii si apare foarte rar.
Daca ti s-a recomandat sa o operezi cel mai probabil are risc "cancerigen", iar melanomul e o tumora foarte grava.

| IMC90 a răspuns:

Evident ca trebuie sa faci operatia... daca cumva ai un melanom ce faci? stai cu el pana mori? cu cat intervi mai repede cu atat ai sanse mai mari ca acea alunita sa nu se malignizeze, sau, daca s-a malignizat ai sanse mult mai mari de vindecare...

| trăncănici a răspuns:

Lasă-te pe mîna doctorilor! Ai încredere în ei, chiar dacă costă bani mulţi! Mai bine bani, decît viaţa! Închipuie-ţi cîţi oameni au fost în situaţia ta şi s-au dus...cu regretul că n-au ascultat de doctori!

| sonya a răspuns:

Buna. Desi nu sunt dermatolog eu as spune sa te mai duci sa consulti si alti medici. Eu am scos 2 alunite si operatia a fost una cu laser...foarte usoara, nedureroasa si simpla. Mi se pare putin dubios sa iti spuna sa te operezi cu bisturiul. Mai consulta si alti medici. Succes!

| IMC90 a răspuns (pentru sonya):

Laserul e ''orb''.

bisturiul este cel mai sigur in acest caz...

| sonya a răspuns (pentru IMC90):

Cum spui tu...eu doar am impartasit din experienta...cea cu laserul care a fost mai usoara. Nu stiu ce presupune operatia cu bisturiul, dar tu poate esti doctor si stii.

| IMC90 a răspuns (pentru sonya):

Nu sunt doctor tongue dar ceea ce afirm stiu sigur happy

| sonya a răspuns (pentru IMC90):

Bine,ma bucur. eu as lasa specialistii sa spuna...si aia sunt cum sunt...ce sa mai zic de o persoana care nu e doctorhappy

| IMC90 a răspuns (pentru sonya):

Cineva trebuie sa dea lamuriri si aici, mai ales ca este un topic asa important. Cu sanatatea nu ne jucam, ideal ar fi sa faca ce-i spune doctorul. Si sa mai sconsulte si alt doctor daca nu-i convine... Insa un lucru e cert, cu un eventual melanom nu-i de glumit, fiindca poate insemna cancer.

| sonya a răspuns (pentru IMC90):

Da corect. Insa inainte de a face o peratie e bine sa consulti daca iti permiti mai multi medici. In Romania nu se stie niciodata. Iar eu de experiente din acest gen sunt satula. Dar nu trebuie sa speriem fata. E bine sa gandeasca pozitiv. Succes!

| gyzzard a răspuns (pentru sonya):

Operatia cu laser arde alunita, dar nu poti sti daca a fost distrus tot tesutul tumoral. Din cauza asta, la cele care au un aspect malign (margini nereglate, mai multe culori, etc) se recomanda sa se scoata nevul pigmentar cu o margine de siguranta (piele normala) astfel incat sa fi sigur ca elimini tot.

| andreeafrumoasa a răspuns:

Scz,te sfatuiesc sa nu o faci, deoarece am auzit ca nu e bine sa scoti o alunita, cel putin...nu cred ca exista alunite cancerigene.te sfatuiesc sa nu faci asa ceva, poti murii! Dar daca chiar vrei tu sa scapi de ea! Funditzzzzzzzzzzzzzaaaaa? Plz!

| Cristian04 explică:

Multumesc tuturor pentru raspunsuri. Am ajuns la concluzia ca o sa mai vizitez niste medici si dupa om vedea"! Multa sanatate.

| trăncănici a răspuns (pentru Cristian04):

Dacă şi ceilalţi doctori îţi vor da acelaş sfat, întoarce-te la primul doctor, pentru că te cunoaşte mai bine.Sau alege dintre ei,pe cel mai vestit în operaţii de genul ăsta.Dar nu văd rostul unor alte consultaţii,sigur îţi vor spune toţi acelaş lucru,în plus pierdere de timp preţios şi bani! Dacă ţi-a recomandat operaţie, trebuie făcută în timp record, pentru că un cancer se dezvoltă pe zi ce trece.Chiar şi o zi întîrziere poate fi fatală!

| Cristian04 explică (pentru trăncănici):

Am fost azi la o alta instituie. unde e singura din vestul tari care are aparat special pentru. genul asta de problema, a costat ceva ceva... Rezultatul a fost ca alunita nu reprezinta niciun pericol, dar ea e mare, se aseamana unei monede de un 1ban, un pic ma groasa, mentionez ca am 19 ani ( nu cred ca asta conteaza ). Si cum este situata exact pe spate, trebuie sa am grija la fiecare miscare( stat pe scaun, in pat... ) si imi este teama sa nu o rup cumva. M-am hotarat ca o sa fac operatia cu bisturiu', si acest dermatolog a spus ca operatia nu reprezinta un pericol. Multumesc tuturor pentru. raspunsuri!

| trăncănici a răspuns (pentru Cristian04):

Aa,păi nu e cine ştie ce, la 19 ani,dar dacă dr.ţi-a propus operaţie, fă-o, ca să nu te mai streseze faptul de a o proteja.Scapi de o grijă!