| Anonymous1247 a întrebat:

Ciao! Dacă un medicament este menționat ca și drajeu, cum se administrează? Cu apă? Sau sug drajeul în gură?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
9 răspunsuri:
| alessia5158 a răspuns:

Unele da, unele nu! --- cauta in prospect modul de administrare(folosire) si respecta indicatia.

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Toate medicamentele solide se inghit cu apa. Nu se sug de cat foarte putine: vitamina C, faringosept. Toate medicamentele solide sunt drageuri sau cașete.

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

DEPINDE de medicament, nu neapărat de forma de prezentare!
Ar trebui să GHICIM despre ce medicament este vorba? rolling on the floor

Are Prospect, citeşti acolo...

Toate cele bune.

| Ineys a răspuns:

Ciao ma men, trebuie sa-l iei in gura si sa-l sugi ( drajeul ).
Iti poti da si tu seama, daca e prea mare, e logic ca nu-l poti lua cu apa, sau daca se topeste in apa. De obicei pastilele obisnuite( cele care se iau cu apa ) nu se dizolva in gura, deci e logic ca trebuie baute. Acum daca pastila ta, se dizolva in gura, trebuie s-o sugi.big grin
Citeste si prospectu.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Drajeu=bomboana moale = jeleu = supt

| alessia5158 a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu este adevarat! --- vezi in dictionarul medical definitia :http://www.pcfarm.ro/dictionar.php?id=drajeu

| lBroken69 a răspuns:

Trebuie să vezi prospectul, depinde de medicament.Nu toate sunt la fel.

| LoveStoryLoveYou a răspuns:

Buna. Si eu, la inceput, mi-am pus intrebarea aceasta. Trebuie supt. Mie-mi placea sa-l mestec, si apoi sa-l sug. Faci cum vrei. Deci. sper ca ai inteles. O zi buna.

| Justy7 a răspuns:

Tre sa sugi drajeul.