| Cristian9616 a întrebat:

Cine a avut chist pilonidal știți cumva în cât timp se închide rana? Și dacă cumva doare asa rău cum zic unii la pansat?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
17 răspunsuri:
| 4ndr33y a răspuns:

Aaa deci am avut dreptate, tu ai intrebat saptamana trecuta, chiar a fost chist pilonidal.
Ce ti-a facut excizie sau incize? E bine ca ai fost, ai scapat de chinuri care te-ar fi tinut mult mai mult, asa suporti acum si gata.
Mie intr-o saptamana, a fost gata, intradever, la pansare se dezinfecteaza si ustura putin, strangi si tu din... laughing

| Cristian9616 explică (pentru 4ndr33y):

Doar ustura sau te și apasa pentru a te pansa? Sper sa treacă intr-o aaptamana

| 4ndr33y a răspuns (pentru Cristian9616):

Se tamponeaza cu tinctura de iod sau alt dezinfectant asemanator (au aparut multe) E o usturime pe moment deranjanta dar suportabila, acum e si vorba de toleranta ta la durere.

| Cristian9616 explică (pentru 4ndr33y):

La usturime sa zicem ca rezist mai bine decât la durere...nu ma așteptam să ma doară azi asa rău

| 4ndr33y a răspuns (pentru Cristian9616):

Acum nu mai poti da inapoi, te-ai bagat in hora, joci pana la capat.

| Cristian9616 explică (pentru 4ndr33y):

Firar hora mea a dracu

| Valentina8 a răspuns:

Daca e infectat da, e foarte dureros insa procedura poate avea loc sub anestezie locala. Depinde de cat de grav e, nu exista o perioada specificata pentru vindecare, fiecare organism isi ia timpul de care are nevoie.

| Cristian9616 explică (pentru Valentina8):

Azi am făcut operația. si de aceea întrebam estimativ. încă nu am apucat sa vb cu doctorul ..si am auzit ca la pansat e foarte naspa

| Valentina8 a răspuns (pentru Cristian9616):

Este dureros dar depinde si de tine. Gandeste te doar ca nu vei fi pansat toata viata, suporti un pic dar dupa trece. Cum am zis nu exista o perioada de timp specificata, dar cam in 2-5 saptamani daca nu gresesc se vindeca. Asta desigur daca respecti si tu niste conditii, ma gandesc ca ti-a vorbit doctorul despre igiena, depilare, sa nu stai prea mult asezat pe suprafete dure, etc.

| Valentina8 a răspuns (pentru Cristian9616):

Naspa sau nu, n-ai de ales asa ca, capu sus si mergi inainte. Trece asa ca nu-ti fa griji.

| Cristian9616 explică (pentru Valentina8):

2-5 săptămâni? Pai ce incizie a făcut frate. Mama pai înnebunesc

| Cristian9616 explică (pentru Valentina8):

Asta ma întărește am zis ca mor la operație doamne sper sa treacă mai repede

| Valentina8 a răspuns (pentru Cristian9616):

Am spus daca nu gresec laughing nu sunt un medic calificat eu doar invat medicina. Si chiar de as fi un medic, nu ti-am facut eu operatia, nu ti-am vazut-o, n-am vazut cat de grav este, nu cunosc nicio informatie. In norma, pentru vindecare trebuiesc 2-5 saptamani, dupa variaza de la persoana la persoana.

| Valentina8 a răspuns (pentru Cristian9616):

Trece trece nu-ti fa griji laughing

| Cristian9616 explică (pentru Valentina8):

E ușor sa razi? mersi oricum

| Valentina8 a răspuns (pentru Cristian9616):

Nu o lua in nume de rau, iti urez o vindecare rapida, pa pa

| Cristian9616 explică (pentru Valentina8):

Mersi frumos pa pa