| anonim_4396 a întrebat:

Cine cunoaste un tratament anti oxiuri, in afara de zentel, seminte de dovleac sau usturoi?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Adina77 a răspuns:

Pai am auzit de Helmiflores,de Parazitol,si de ceai de pelin.
Bune rezultate s-au obtinut si de la Nikvorm,care are un spectru larg, actioneaza si la Helicobacter pylori, si e si el tot naturist.
Sanatate!

3 răspunsuri:
| doctoressa a răspuns:

Orice antihelmintic. De exemplu Mintezol: http://www.i-medic.ro/medicamente/mintezol-suspensie

| misu a răspuns:

Da i pe farmacia naturista si vezi ce bun e propolisul.mai bun decat ce ai scris tu

| CCarmencita a răspuns:

Oxiuraza - Tratamentul

infecţia uşoară cu oxiuri, sau o infecţie fara nici un simptom, ar putea sa nu aibe nevoie de tratament. În cazul în care este nevoie de tratament, medicul va prescrie medicamente pentru toţi membrii familiei pentru a preveni infectia si reinfectare. Cele mai frecvente medicamente anti-paraziţi pentru oxiuri sunt:

Mebendazol (Vermox)
Albendazol (Albenza)
Pyrantel (Pin-X)
Este posibil sa apara uşoare efecte secundare gastro-intestinale în timpul tratamentului şi posibil să fie nevoie de doze multiple pentru a scăpa de oxiuri complet.

Preventie

Metode pentru a ajuta la prevenirea răspândirii de oua de oxiuri includ:

Spalatul de dimineata. Spalarea zonei anale dimineaţa poate contribui la reducerea numărului de oua de oxiuri pe corp. Duşul poate ajuta la evitarea posibilei re-contaminare cu apa de baie.
Spalatul cu apa fierbinte. Spălarea lenjerie de pat, haine de noapte, lenjerie şi prosoape in apa fierbinte pentru a ajuta ucide ouale de oxiuri.
Evitarea zgirieturilor. Evitaţi zgârierea in zona anala.
Spălaţi-vă mâinile. Pentru a reduce riscul de a ramane sau de răspândiri infectia cu oxiuri, asiguraţi-vă că vă spălaţi pe mâini după un scaun şi înainte de a mânca. Sursa http://pozemedicale.org/Boli-digestive/Oxiuraza-poze.html