| NakaTaka a întrebat:

Cine imi poate recomanda o cura de slabire? Am 12 ani si am 65 de kilograme! Dau funda URGENT!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| InghetataVerde a răspuns:

Eu am 14 ani, 1.55 si 39 kg...am slabit aproape 6 kg in ultima luna. iti spun cum. Pai, mancam aceleasi alimente ca si inainte doar ca mancam cel mult 2 oua pe saptamana, carne de peste sau vita, multe salate doar din salata verde, rosii si castraveti. important este sa mananci ce iti pllace. eu am alergat in fiecare seara aproximativ un km si a dat rezultate. in prima saptamana am slabit 3 kg. depinde de metabolismul fiecaruia. mult sport si mancare sanatoasa, fara grasimi si prea multe dulciuri. Succes! funda?

8 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Bănuiesc că eşti băiat ( că n-ai precizat, dar aşa am tras concluzia dintr-o postare anterioară )...

Ai greutate NORMALĂ; iar greutatea ta IDEALĂ ar trebui să fie de 59, 2 kg - vezi linkul :
http://www.dietetik.ro/......calculator

Deci, ai cu vreo 6 kg peste greutatea IDEALĂ, aşa că, poţi să slăbeşti 6 kg!

Oricum, la vârsta ta, NU se ţin diete ( de nici un fel ), ci se face multă mişcare/sport ( preferabil, zilnic ), te abţi de la dulciuri, mănânci mai puţin ( cantitativ ), NU cinezi după ora 19 şi DOAR ceva "uşor" seara, mănânci DOAR pâine NEAGRĂ ( sau de secară ) şi foarte PUŢINĂ ( 1-2 feliuţe la o masă ), etc.

Alegi alimente care au mai puţine calorii/zilnic ( pentru a scădea consumul zilnic de calorii ) - vezi tabelele de la linkul :
http://www.reteteculinare.ro/sanatate/calorii/tabel/

http://www.fitness-god.ro/tabel_valoric_alimente.php

http://www.doctor.info.ro/valori_nutritionale.html

Se mănâncă la ore REGULATE : micul dejun se ia între 7-8; prânzul se ia între 12, 30-13, 30; iar cina între 18-19.
La ora 10 şi 15 se poate lua o "gustare".

Toate cele bune.

| NakaTaka explică (pentru bursuc001):

Bai nu ma intereseaza ca nu se tin!

| bursuc001 a răspuns (pentru NakaTaka):

Cu "băi" vorbeşti cu părinţii tăi!

Din păcate, eşti PROST crescut sad

| pietrean a răspuns:

Daca ai in inaltime, cam 1, 65m, ai trebui sa mai dai jos in jur de 7-8 kg. Greutatea normala,depinde si de inaltime si de osatura ta.
In mare, poti sa gasesti cam ce ar fi bine sa mananci si cum sa ajuti organismul sa slabeasca, cautand in raspunsurile mele, deoarece am scris de multe ori, cam ce ar trebui facut sa duci o viata sanatoasa si nu neaparat sa tii diete, si ca rezultat sa ai si o sanatate buna.

| NakaTaka explică (pentru pietrean):

Pai am chiar 1, 65 m dar ce sa conzum?

| pietrean a răspuns (pentru NakaTaka):

Crede-ma,ca nu mai pot sa tot scriu,ca am postat de nenumarate ori, ce se poate manca dimineata, pranz si cina, ce exercitii se pot face, de mi s-a acrit.Cauta in raspunsurile mele, te rog!

| Unstopable a răspuns:

Pai ar fi inteligent sa te apuci de scoala... nu de slabit la 12 ani...

| demo13 a răspuns:

Mult sport...si mai putine dulciuri la 12 ani esti in crestere trebuie sa mananci tot ce vrei dar cu limite.