| devon a întrebat:

Cine imi spoate spune un remediu impotriva cearcanelor. de dormit dorm destul tongue (7-8 ore pe noapte)

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Aplicarea feliilor de cartofi pe pleoape, timp de 10-15 minute. Va spalati apoi cu apa calduta.

Aplicati comprese reci cu infuzie din petale de trandafir. O lingura de petale uscate la 100 ml apa. Se folosesc trandafirii de dulceata.

Si compresele cu infuzie de flori de tei reduc cearcanele. Se pun alternativ, comprese reci si calde. Se incepe cu compresele calde si se termina cu cele reci.

La fel se procedeaza si cu ceaiul de albastrele. Plantele se pot gasi la orice magazin naturist. Se face o infuzie, apoi cand ceaiul e caldut se folosesc doua discuri demachiante pentru comprese.

O metoda clasica de combatere a cearcanelor este "lingura din congelator". Puneti doua linguri din inox in congelator pentru jumatate de ora, apoi le scoateti si masati cearcanele cu partea bombata a lingurei.

Si castravetele este eficient in tratarea cearcanelor. El este folosit inca din vechime in tratamentele cosmetice. Puteti taia feliute de castravete si sa le aplicati pe ochi.

Va mai puteti aplica o masca din lapte praf si miere. Amestecati o lingurita de lapte praf cu 1 lingurita de miere de albine. Apoi aplicati aceasta compozitie peste cearcane si lasati-o sa actioneze timp de 15-20 de minute.

Si masca din galbenus de ou este foarte buna daca o folositi o data pe saptamana. Aveti nevoie de putin ulei de migdale dulci, putin galbenus, cateva picaturi de zeama de lamaie si un varf de cutit de praf de borax. Se amesteca bine toate substantele si se aplica de jur-imprejurul ochilor. Dupa 10-15 minute se clateste cu multa apa clada.

Daca nu reusiti sa scapati de cearcane cu tratamente naturiste puteti folosi produse cosmetice pentru mascarea lor. In acest caz cei mai buni prieteni sunt anticearcanul si fondul de ten.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Tratamente naturiste

- Pentru a inlatura oboseala ochilor, aplicati comprese alternative, calde si reci, care au un efect inviorator. Terminati intotdeauna cu cele reci, care, pe langa efectul inviorator, intaresc muschii oculari.

- Ideale pentru ochii umflati sunt compresele cu ceai de tei. Aplicati astfel de comprese si mentineti-le timp de 15-20 de minute.

- Un alt tratament pentru ochii obositi, umflati, se bazeaza pe zer. Aplicati pe ochi comprese inmuiate in zer rece, de la frigider, pana cand simtiti ca s-au incalzit. Schimbati-le cu altele noi si repetati acest procedeu de cate ori aveti nevoie pentru a va relaxa ochii. Clatiti-va apoi ochii cu apa calduta si incheiati tot cu apa rece.

- In acelasi scop se pot folosi si doua linguri racite la congelator. Umeziti lingurile si lasati-le in frigider pana cand ingheata. Folositi-le apoi lipind partea concava de pleoape timp de cinci minute. Se pot aplica si pentru pleoapa inferiora, iar la final executati miscari usoare pe intregul ochi.

| secretdiscret00 a răspuns:

Aceasta reteta vine din India iar efectul ei este de reducere a pungilor de sub ochi, de calmare a zonei si de estompare a cearcanelor.
Este nevoie de o lingura de suc de rosii, cateva picaturi de lamaie (sau de Vitamina C), turmeric sau curcuma (este o mirodenie din India dar se gaseste si la noi; este asemanator ghimbirului) si faina incat atunci cand le amestecam sa formam o pasta. Dupa ce se mixeaza ingredintele, se aplica pe pielea de sub ochi cu o atentie deosebita si se lasa sa actioneze timp de 15 minute. si celelate ex sunt bune