| anonim_4396 a întrebat:

Cine imi spune si mie o cura de detoxifiere care sa fie din fructe si legume, cat timp trebuie tinuta si sa-mi explice toate lucrurile care trebuie facute si care nu.Mentionez ca n-am mai tinut pana acum dar acum as dori sa incerc sa-mi curat organismul de toxine.Multumesc(daca conteaza, am 17 ani, ectomorf)

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| iwannna a răspuns:

Daca esti ectomorf, inseamna ca esti cam slabut.
personal cred ca nu ai nevoie de o cura de detoxifiere din fructe si legume, avand in vedere ca dieta te va priva de multe substante nutritive care se gasesc in carne, cereale, branzeturi, lapte, etc.
eventual sa nu faci combinatii dezastruoase(paine + cartofi prajiti+carne de porc grasa), sa incluzi mai multe fructe si apa in dieta, si sa ai un program de masa sanatos.
daca chiar vrei, trebuie sa te duci la un medic nutritionist, (sau la un specialist in orice caz)deoarece el te va examina si va decide ce e bine pentru tine.
nu te lua dupa sfaturi de la prieteni, rude etc. pentru ca risti sa faci greseli si sa apara probleme.
ciao.