| ianos a întrebat:

Cine ma ajuta si pe mine cu sfaturi utile? Crede-ti ca la varsta de 24 de ani pot scapa de "Raraiala"? Eu nu pot sa pronunt R, il spun din gat, din acelasi loc de unde pronutz g sau h. Imi este foarte greu cand pronunt cuvinte gen:"hrean, greu, cric etc". Va rog mult, spuneti-mi si mie ce exercitii de dictie sa fac? Asa mai amanuntit(dezvoltat). Nu vreau sfaturi gen,"nu are rost sa fii complexat sau mie imi plac raraiti". va multumesc!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| 34588773 a răspuns:

Prietene ai 24 de ani nu are rost s pui asemenea intrebare pentru ca asa vei fi toata viata si nu exista vreun exercitiu de dictie pentru asa ceva,

| hamsterita29 a răspuns:

Si eu sunt raraita... mergi la logoped, nu e o rusine.