| OvyBluRay a întrebat:

Cine s-a operat de bila (fiere) prin operatie laparoscopic la un minor, vreau mai multe detalii cat costa aceasta operatie la un minor la un spital de stat din Bucuresti mai exact Marie Curie Budimex, dar nu conteaza spitalul dar stiu ca budimex este cel mai bun pentru copii cine ma ajuta dau FUNDA.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
1 răspuns:
| Caro34 a răspuns:

Prima data te-as sfatui sa nu te operezi decat daca medicul recomanda asta fiindca iti pune in pericol viata (faci icter sau ai piatra ce blocheaza caile biliare etc.). Fierea este un organ important al corpului, apoi fara ea sa stii ca oricum vei mai face crize, daca vei manca mancaruri care nu le accepta. Eu zic ca daca tii putin regim si esti atent la ceea ce inghiti, atunci scapi fara sa te operezi. De obicei, operatia nu costa nimic fiindca in spitalele de stat (jumatate la asigurare la spitalele particulare!) se ia in calcul asigurarea ta medicala si fiind minor, sigur nu platesti nimic. Merg parintii tai cu tine si cred ca te pot lua pe asigurarea lor medicala. Daca chiar nu au nici ei, atunci se plateste 45 lei pe luna la Finante si esti asigurat automat. In ultimul timp, mai toate operatiile sunt laparoscopice si in 3-4 zile esti acasa, dar fara eforturi si jocuri, deci mai linistit si atent la ceea ce mananci. Numai bine!