| cristinuca05 a întrebat:

cine stie daca folosirea pastilelor omeran pe perioada indelungata este indicata? imi puteti da mai multe informatii va rog? multumesc

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
gyzzard
| gyzzard a răspuns:

Depinde ce inseamna pe termen lung, si depinde de doza. Si depinde si pentru ce. Daca e recomandat de un doctor, poate sa fie administrat fara probleme pana la vindecare copleta.
Omeprazolul (substanta activa din omeran, omez) este un protector gastric prin inhibarea secretiei de acid clorhidric (mecanismul e putin mai complicat, dar nu are rost sa te complic cu chestii stintifice), asta inseamna ca iti scade aciditatea sucului gastric. Pe termen lung, daca ai o boala care iti creste aciditatea, atunci nu exista nici o consecinta negativa a consumului de omeran. Daca insa, il iei fara aceasta patologie, scaderea aciditatii poate lasa unele bacterii sa patrunda in tubul digestiv, si de aici sa apara infectii digestive, mult mai usor decat daca nu ai lua aceste pastile.
PS: In ghidurile de tratament, se precizeaza o durata a tratamentului intre cateva capsule (ca protector in anumite conditii stiute ca stimulatoare de secretie gastrica mai acida: stres, medicamente(AINS, antibiotice puternice)); pana la cateva saptamani (2-8 saptamani) in cazul unor boli gen: esofagita de reflux, ulcer duodenal, ulcer gastric. De asemenea se poate administra si pe perioade foarte lungi ca protector gastric in administrarea unor medicamente cu puternic efect stimulator gastric (uneori aceste boli sunt cronice, si se da tratament cu omeprazol chiar si 50-60mg/zi in 3 doze, pentru perioade foarte lungi. saptamani, luni, ani). Reactiile adverse subt rare, omeprazolul fiind bine tolerat.
Important e sa nu iei de capul tau, decat maxim 20mg/zi pentru 2-3 zile in caz de nevoie, dar nu mai mult. Doze mai mari si de mai lunga durata, doar la specificatiile unui doctor.

4 răspunsuri:
mlm
| mlm a răspuns:

Parerea mea este sa le folosesti atat cat ti le-a recomandat medicul, nu mai mult.

constantaproca
| constantaproca a răspuns:

Raspunsul cel mai competent ti-l poate da medicul care ti-a recomandat acest medicament.Si sotul meu foloseste asa ceva cand il doare stomacul(la indicatia medicului), dar nu mai mult de2 -3 zile, pe urma nu mai este cazul.

| dy a răspuns:

Ai ulcer duodenal? Sau esofagita de reflux? Pentru ce-l iei, cat iei si de cand? Da niste amanunte! In general tratamentul este pentru 2-4 saptamani.(20-40 mg/zi in priza unica). Nu mai mult, in special la barbati...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

3 luni maxim, pe urma este posibil sa faceti alergie, daca faceti alergie urmatorul pas este soc anafilactic, deci nu luati mai mult de 3 luni si ata numai daca il veti suporta tata timp si organismul dv nu va zice, nu.