| anonim_4396 a întrebat:

Cineva operat de hemoroizi, poate povesti cum e viața după operație? Mai există dureri după operație?

Și din ceea ce știu, am înțeles că ei se operează doar când sângerează, dar dacă ei nu sângerează, dar nu-i mai suportăm, nu se pot opera și la cerere?

Și dacă problema lor o constituie altă problemă/disfuncție/cauză, dacă nu ținem sub control acea disfuncție, ei pot să reapară?

Greutatea în exces îi poate determina să crească sau măcar să se inflameze? Adică dacă suferim de hemoroizi, ar trebui să avem în vedere scăderea în greutate sau treaba asta se aplică numai pentru varice?

Persoanele operate de hemoroizi mai au voie să ridice greutăți ori chiar să exercite ele un sport mai intens? Sau le este interzis?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Ai tu hemoroizi? Consumă lichide si fibre, evită constipatia si condimentele, operatia acum se face altfel decat in anii 80 cand era clasică te tăia, acum se face cu aparatură performantă si cu anestezie locala, iar vindecarea este mai rapidă decat in cazul cele clasice unde medicul taie cu bisturiul, clinica proctoline sau Laurus sunt specialisti in tratarea si operarea hemoroizilor fara durere zic ei. Persoanele operate de hemoroizi nu au voie sa ridice greutati si sa evite constipatia care duce din nou la reaparitia hemoroizilor, si sa evite statul prelungit pe scaun.

| GabiDumitrescu a răspuns:

In majoritatea cazurilor, sedentarismul si alimentatia aiurea sunt factorii favorizanti ai problemei. Elimini aia, ai rezolvat si problema, fara nici o operatie. Been there, done that.

| Freya1 a răspuns:

Nu sunt operata încă, dar am făcut de suficiente ori încât sa cred ca e posibil ca în viitor sa iau în considerare și varianta asta.

În schimb, am membri din familie ce au recurs la operație și îți pot spune din perspectiva lor.
În general hemoroizii se fac și din cauza alimentației aiurea ce îți provoacă frecvent constipație sau diaree.Deci un prim factor ar fi o problema digestiva ce ar trebui verificata înainte de toate.Pe urma și sedentarismul, statul mult jos dar de ce nu, și greutatea și statul în exces în picioare.Eu una când fac, fac pe baza constipatiei.

Bun, o data apăruți medicul îți dă tratament cu supozitoare, creme, regim alimentar sau chiar pastile pentru circulația sângelui, pentru ca practic și hemoroidul ala e tot un fel de varice. Daca după toate astea hemoroidul extern sau intern nu dispare sau tot reapare des (și cu sângerări și fara) se propune operație. Operatie ce în general se cam face prin legături sau ceva de genul.Adica ti-l ca prinde cu un fel de legătura cum e elasticul ca să nu mai circule sânge prin el, sa se usuce și sa cada. Poate mai sunt și altfel de proceduri dacă in caz ca sunt foarte mari sau dificili, dar cazurile sunt puține ca rar sta cineva pana ii explodează fundul.

Ai teren scurt de spitalizare dacă nu e ceva grav, maxim de pe o zi pe alta și da, poți sa ai un disconfort o perioada.Dar dacă ai hemoroizi ești cam obisnuit ce el.

Bun.Treaba e ca dacă nu îți rezolvi problemele din cauza cărora au apărut hemoroizii chiar dacă te-ai operat exista riscul sa reapara.Cei drept mai greu decât la cei ne operați dar tot se poate întâmpla.

| VoidEternal a răspuns:

Nu am fost operat pentru hemoroizi, dar da, greutatea in exces poate determina aparitia lor. Alimentatia saraca in fibre la fel.

Cu siguranta o perioada dupa operatie nu ai voie sa ridici greutati, cat de lunga e perioada depinde de anvergura interventiei.

| Merry07 a răspuns:

Nu este o operație grea atât timp cât o faci cu laserul(ca îți face anestezie și nu simți nimic), ca asa cu bisturiul sau sa faci ligaturi e dureros.
Într-adevăr exista o posibilitate mare sa reapara în funcție de alte boli, constipația sau mai știu eu ce.
Poți face sport și da nu este indicat sa ridici greutăți de niciun fel nu doar la sport.
Ideea e sa ai un stil de viață sănătos, apa multă și fibre, legume și fructe, pentru a evita constipația și apariția hemoroizilor.
Și nu cred ca trebuie operați numai dacă sângerează, ca dacă te dor, doar nu o sa stai cu disconfortul asta după fiecare toaleta. Mergi la un proctolog, îți va spune ce e trebuie sa faci.