| Monyyyyy a întrebat:

Ciocolax functioneaza? Am diaree după el sau doar ma ajuta sa elimin scaunul? Mereu sunt constipata deși mananc cum trebuie

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
8 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Depinde de cantitatea pe care o iei.
Daca mergi la o farmacie, sunt o gramada de laxative, dar trebuie luate sub control!
Daca ai un dop de scaun si iei laxative prea multe, necontrolat, atunci poti provoca chiar perforarea stomacului sau a intestinelor, ceea ce poate duce la intoxicatie (septicemie) si moarte in mai putin de o ora!

Cel mai bine este sa-ti inmoi scaunul, inghitind 2-4 linguri de ulei (de floarea soarelui), iar peste un sfert de ora bei un litru de lapte de vaca caldut.

Pentru a NU mai avea constipatie: NU CONSUMA (sau consuma doar in cantitati mici) alimentele care fac constipatie: orez, afine, mamaliga, cas, fripturi fara grasime, afine, etc.

Consuma cat mai multe mancaruri cu zeama multa: supe, ciorbe etc., precum facute din legume si fructe.
De asemenea ai grija sa consumi minim 1.5-2 litrii de apa sau lichide apoase (mai ales acum, cand este canicula)! Evita racoritoarele carbogazoase!

| Monyyyyy explică (pentru Bula):

Problema este ca mananc ciorba și lichide f multe de asta nu pot înțelege, mananc puțin, am slăbit 17 kilograme dar totuși nu e un motiv

| Ineys a răspuns:

Miscare cata faci? Daca esti sedentar/a, asta e problema.

| Sophieka a răspuns:

Buna

Vezi ce anume te constipa. S-ar putea ca unul sau mai multe alimente sa iti provoace constiparea.
Iti recomand fructe si legume, ciocolata si ciocolata calda pentru a te ajuta sa ai scaun.
O alta alternativa ar mai fi clisma. Achizitionezi o seringa sterila de la farmacie in care adaugi apa sau ceai verde si in anus adaugi apa / ceaiul verde dupa care in cateva minute vei avea scaun.
Cureti si sterilizezi seringa cu spirt si o folosesti doar strict pentru asta.

| Speranta12 a răspuns:

Mananca chestii mai zemoase ca sa nu mai fii constipata. E vara, mananca mai multe fructe si legume proaspete si te vei echilibra.

| esanatos a răspuns:

Vezi putin care sunt alimentele permise si cele interzise:
https://www.esanatos.com/......a44548.php

Legatura dintre alimentatie si constipatie e esentiala:
https://www.mediculmeu.com/......ipatie.php

| AnastasiaSt a răspuns:

Mănâncă prune, bea lapte, mănâncă supe/ciorbe. Încearcă un timp asa sa vezi cum e. Nu mânca carne prea multa sau alimente uscate in exces.
Mergi la plafar si ia ti ceai laxativ pe baza de plante. Nu provoacă crampe precum pastilele.

| ConstantinNiculescu a răspuns:

Dacă mănânci mămăligă te constipi la stomac?