| TheGazeTTeRuKi a întrebat:

Clorura de sodiu si Ringer din perfuzie la ce ajuta?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Riger - aport de lichide si electroliti pentru suplinirea pierderilor de lichide extracelulare si a pierderilor de electroliti.
Clorura de sodiu (NaCl) este sare si joaca un rol important in distributia apei in organism. Ionii de sodiu si de clor se afla predominant in mediul extracelular. Ei intervin in mentinerea echilibrului acido-bazic. Administrarea unei cantitati mari de solutie de clorura de sodiu 0, 9% (izotona) mareste volemia (masa sanguina), debitul cardiac si diureza.
Ajuta la bolnavii care nu pot ingera lichide (sau nu au voie) si sunt folosite si ca suport pentru unele medicamente care necesita un timp mai indelungat de administrare in organism.

2 răspunsuri:
| PeFuga a răspuns:

Hidratare si aport de minerale. De asemenea, acele solutii ajuta si la diluarea unor medicamente ce trebuie introduse in organism mai lent.

| TheGazeTTeRuKi explică (pentru PeFuga):

Mersi pentru raspuns