| coosmin24 a întrebat:

Coca-cola periculoasa?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

- In 10 minute dupa consumarea unui pahar iti intra zahar in organism, echivalentul a 10 lingurite...
- zaharul din sange cauzeaza un exces de insulina. Ficatul tau reactioneaza la acest lucru transformand cat mai mult zahar in grasime.
- Absorbtia de cafeina e completa dupa 35 minute. Ti se dilata pupilele, iti creste tensiunea si ca raspuns, ficatul elibereaza mai mult zahar in sistemul circulator.
- Corpul tau in 45 minute creste productia de dopamina, stimuland centrii nervosi ai placerii din creierul tau.
- In 60 minute de aici incolo: Acidul fosforic uneste calciul, magneziul si zincul din intestinul subtire, provocand o crestere a metabolismului.
- Proprietatile diuretice ale cafeinei intra in joc (iti vine sa urinezi). Evacuezi calciul, magneziul si zincul ce erau destinate oaselor, precum si sodiu, electrolit si apa.
- Pe masura ce abrambureala din tine se calmeaza, vei avea o lipsa de zahar. Esti iritabil, nervos si/sau lipsit de vlaga. Practic ai eliminat toata apa din Cola si odata cu ea, si o multime de elemente nutritive ce puteau fi folosite de catre organismul tau spre exemplu, in abilitatea de a te hidrata sau in intarirea oaselor si dintilor.

49 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Consumul excesiv da.
Pa, pa.

soothe
| soothe a răspuns:

Pai daca la cati bani investeste Coca Cola in reclama, se gasesc zeci de studii in care se vorbeste de cat este nesanatoasa, o fi ceva adevarat; eu n-am laborator in subsol sa ii fac anlizele dar am simtit efecte neplacute de-a lungul anilor; parca fumatul nu e tot asa? cam in aceeasi termeni se vorbea si despre fumat prin anii 70-80 si uite ca l-au interzis in multe tari... boieria e pe rand

| Corina a răspuns:

Coca-cola nu e periculoasa, este fff periculoasa!
În multe state din SUA angajaţii de la direcţia de drumuri păstrează mereu 10 litri de CocaCola pentru a elimina sângele de pe şosele din urma unui accident rutier...
Dacă introduci un biftec într-un recipient cu CocaCola, biftecul se descompune în 48 de ore...
Pentru a curăţa closetul, e de ajuns să se toarne conţinutul unei cutii de CocaCola şi se lasă timp de 30 de minute, apoi se dă drumul la apă (Acidul citric din CocaCola curăţă porţelanul)...
Pentru a înlătura oxidul de pe suprafeţele cromate, trebuie doar să le freci cu o bucată de folie de aluminiu mototolită şi îmbibată cu CocaCola iar petele vor dispărea...
Pentru a curăţa clamele bateriei auto, toarnă peste ele un pic de CocaCola, iar bulele se vor evapora...
Pentru a slăbi un şurub oxidat, pune o cârpă umezită cu CocaCola timp de câteva clipe şi şurubul va ieşi fără probleme...
Pentru a îndepărta oxidul de pe uneltele tale, aplică pasul anterior şi oxidul va dispărea...
Pentru a desprinde orice fel de hârtii, chiar gumă sau silicon, lipite pe orice suprafaţă de sticlă, aplică aceeaşi operaţie anterioară...
De asemenea, e util pentru a curăţa parbrizul maşinii tale când se murdăreşte pe drum.
Ingredientul activ al băuturii CocaCola este ACIDUL FOSFORIC, al cărui ph este 2. 8, suficient pentru a dizolva un cui în 4 zile.
Acidul fosforic este foarte dăunător pentru calciul din oase şi reprezintă unul dintre cei mai se seamă vinovaţi de creşterea osteoporozei.
În organism, determină pierderea sărurilor minerale din oase, ceea ce înseamnă că, calciul nu este absorbit în mod adecvat de organism, ducând la slăbirea oaselor şi prin urmare, creşte posibilitatea de a avea fracturi.
Combinaţia acestui acid cu zahărul îngreunează absorbţia fierului, ceea ce poate provoca anemie şi facilitează apariţia infecţiilor, în special la copii, bătrâni şi gravide.
Băutura Coca Cola conţine şi gaz carbonic care, după AMEDEC, este un ingredient care provoacă "viciu psihologic".
Conţine o substanţă ‘potenţial vicioasă’, cofeina, care dacă se ia în cantităţi mari (de la 400 la 600 mg.) poate cauza insomnie, tahicardie, dureri de cap şi chiar stări de nelinişte. O cutie de Coca Cola conţine aproximativ 50 mg. de cafeină.
Mai conţine şi un aditiv numit e-150, asociat cu deficienţă de vitamina B6 care este importantă pentru asimilarea proteinelor de către organism şi pentru a avea un sânge sănătos; lipsa acestei vitamine poate duce la anemie, depresie şi confuzie, între alte simptome, pe lângă faptul că generează o activitate exagerată şi un nivel scăzut de glucoză din sânge.
Şi nu numai atât, zaharurile pe care organismul nu reuşeşte să le digere, se transformă în grăsime, ducând la supragreutate corporală şi chiar la probleme de obezitate.
Ca şi cum n-ar fi de ajuns, zaharurile care se află în suc, încetul cu încetul dizolvă smalţul dinţilor slăbindu-i şi producând carii.
Odinioară diabetul se găsea numai la pacienţii adulţi, însă în ultimul timp s-a observat o creştere a cazurilor acestei boli la copii şi adolescenţi cu exces de greutate.
Diabetul este o boală care afectează mai ales ochii, rinichii, picioarele şi inima. Iar acelora care cred că pot rezolva problema cu un "coca light", le avem o altă veste: există studii ştiinţifice care arată că consumul înlocuitorilor de zahăr, sau zahărul sintetic în cantităţi mari, provoacă leziuni cerebrale, pierderi de memorie şi confuzie mentală (după AMEDEC). Substanţa care cauzează aceste afecţiuni se numeşte aspartam iar cercetătorii susţin că ar putea duce la dezvoltarea bolii Alzheimer. În plus, au arătat că componenţii chimici ai "aspartamului" au alte consecinţe grave dacă se consumă excesiv, cum ar fi leziuni ale retinei şi sistemului nervos.
Acum, intrebarea e: PREFERI APA SAU COCA-COLA?

| AvalohAlyn a răspuns:

Foarte periculoasa.Contine multa cofeina care dauneaza inimii.Plus ca sucul Coca-Cola are o multime de E-uri daunatori pentru organism.

| Flav a răspuns:

Indubitabil. Dar nu ne dam seama. Eu mi-am impus obiectivul sa n-o mai beau dupa orele 16-17:00 de ceva timp.

| SteauaNordului a răspuns:

Va aia pe voi toti...
spuneti ca nu beti cola ca e periculoasa dar suntem numarul 1 in europa la consum de cola! la tersase si baruri numai pe cola stati!
altora stiti sa dati sfaturi

| cornculapte a răspuns:

Normal. Nu e buna nici pentru oase si dinti pentru ca ti le roade. Roade tot in cale. Pe langa ca toate prosiile astea gazoase sunt rele, cola e cea mai rea.

| MidnightLady a răspuns:

Nuuuu, e sanatate curata! Daca dai un search pe google o sa gasesti numai cure si diete sanatoase pe baza de coco-cola.

| GabiiHaș a răspuns:

Eu cred ca nu

Raul9004
| Raul9004 a răspuns:

Păi, prin unele locuri, i se zice "cancer la sticlă". Judecă singur

| cristianpopa a răspuns:

Daca speli WC-uri cu ea, NU.

| Miha a răspuns:

Foarte periculoasa

| alexa18 a răspuns:

E foarte periculoasa.Acum daca bei nu ai nimic dar in cativa ani te vei trezi doamne fereste cu boli grave. Ai grija!
La revedere!

| Schizophrenic a răspuns:

Un milion de articole pe internet, in ziare, reviste si pe site-uri informationale despre pericolele consumarii acestei bauturi carbogazoase. Atatia oameni care se straduiesc zilnic sa ne deschida mintile, si tu intrebi daca e periculoasa? (Amuzant. Hi hi!)

| Paulla a răspuns:

Nu e asa de buna. Ia o bere, e mai sanatoasa.

| Dexter_8386 a răspuns:

Inca n-am crapat(subliniez ca beau in fiecare zi de 2 ani), nu zic ca e buna, am fost la analize si nu am nimic(absolut, ce prosti auzi tu cu tensiunea nu stiu, dar ma rog).

| sweetyana a răspuns:

Uite apa este cea mai buna.eu stiu un prieten care dupa ce a baut in ecces a devenit dependent si nu a mai putut bea altceva apoi a ajuns la spital si a murit.nu vreau sa te alarmez dar daca bei mai mult de max.doua sticle mici pe luna ai putea sa ajungi rau.apa si sucurile naturate de fructe sunt mult mai bune. daca iti place sucul ai putea sa iti iei un aparat de facut sucuri pentru ca majoritatea sucurilor din comert sunt toxice. daca ai deja unul ce mai stepti? sper ca te-am ajutata ...COCA-COLA SI SANATATEA TA NU SE POTRIVESC NU UITA ASTA

| Sara2 a răspuns:

Eu beau cola la greu o sticla de 2 litri singura pe zi, n-am nimic, da eu nu beau cafea si nici nu fumez

| Adelaide a răspuns:

Da e periculoasa doar ca noi nu suntem constienti

| al3_9910 a răspuns:

Coca.cola este foarte periculoasa pentru ca polifosfatii pe care aceasta butura racoritoare ii contine, impiedica fixarea calciului in oase si face mult mai mult rau decat noi ne putem imagina...pentru a-ti face pofta, poti bea un pahar pe saptamana.si asta deja e prea mult, dar o viata avem pana la urma si trebuie traita din plinsad. daca stam sa analizam mai bine, orice aliment este daunator, pana si cele din propria gospodariesad. dar nu putem sa murim de foame din cauza aceastasad...sunt tot felul de documentare pe discovery, poti cauta pe google, etc.

| LawR3n a răspuns:

Lumea a/ajuns un magazin

| elasexygagica a răspuns:

Nu e super buna love struck

| Digital112 a răspuns:

Este ea periculoasa, dar tot tot se vine.
Stiai ca in Topul companiilor cu cele mai mari profituri din lume
Coca-Cola ocupa locul 13?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu stiu, inca mai beau. Daca e sa krap, te anunt sa te tii departe de ea happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da, coca-cola nu e buna, asta stie oricine!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da.mai bine treci pe ceva natural... e mul mai bun si sanatos! pup