| Catcherintherye a întrebat:

Cola ingrasa? beau aprox. o data pe zi si o prietena mi-a zis ca ingrasa.nu vorbesc de cola light...cola normala. Fundoiwinking

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| gioia a răspuns:

Din experienta iti spun ca ingrasa. Daca nu poti fara te sfatuiesc sa treci pe pepsi light e mult mai bun decat cola light. Eu asa am facut si am dat jos ce am pus cu cola.

7 răspunsuri:
| IMC90 a răspuns:

Hai sa lamurim problema, nu sa vorbim ce am auzit de la bunica.

1) Cola ingrasa : din simplulf apt ca e plina de zahar rafinat si transormat industrial, care ingeasa chiar mai mult ca zaharul normal. Si cand zic ca e plina de zahar ma refer ca are foarte mult.

2) Energizantele nu ingrasa, din contra slabesc. Din simplul motiv ca actiuneaza asupra snc, scad pofta de mancare si accelereaza metabolismul. (ca orice stimulent). Dar la cat zahar are cola in ea, tot degeaba happy

| mgtow a răspuns:

Orice bautura energizanta, racoritoare chiar si cele fara acid ingrasa, daca te lasi de ele si bei apa slabesti 2 - 3 kg.

| Safire17 a răspuns:

Da, ingrasa! Dar problema nu este doar asta, cola are ft multe cofeine si tot felul de substante daunatoare (daca bei mult). Recomandat este sa bei 100-200 ml pe saptamana, pentru ca daca bei mai mult, te ingrasa.
Gluma: Cola este bun cand nu vrei sa adorim, in loc de cafea, daca nu o preferi! Sa stii! laughing

| ÎngerCretin a răspuns:

Da. Chiar foarte mult. Are multa cofeina si adormi greu, visezi urat, si nu te poti,, umple'' de energie. Ar trebui sa bei cate 200 ml pe saptamana. Chiar 2 (ca sa nu te ingrasi mai deloc). Daca vrei, poti sa bei cate 300 ml pe saptamana dar in cateva luni ai sa pui cv pe tine.

| Catcherintherye explică:

Si...ce ar trebui sa beau? m-am saturat de apa plus ca cola light nu imi place iar pepsi nici atat...granini? sau cv sugestii?blushing

| Anutsa24 a răspuns:

Cola face rau si nu recomand. incearca fanta, sau si mai bine, ceva fara acid

| ad3lutsa a răspuns:

Da. ingrasa este foarte daunatoare, cel putin pentru ficat...dar alegerea iti apartine