| IreneInEngland a întrebat:

Cred ca mi-a intrar o aschie in degetul mare de la picior. E o mica zona putin umflata acolo si ma doare cand o apas sau daca merg cu picioarele goale si calc in zona respectiva. Problema e ca locul in care pare sa fi intrat este deja acoperit de piele tare, aproape ca o batatura. Ce as putea sa fac? E nevoie sa merg la doctor? Cum am spus in timpul zilei cand am ceva in picioare nu ma deranjeaza.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
caramela
| caramela a răspuns:

Bunahappy
roag-o pe mama/sora ta sa se uite la degetul tau, daca e vprba doar de o aschie, se poate extrage, apoi dai cu rivanol si aplici un plasture, daca e altceva, te poti adresa medicului.
O zi frumoasa sa aihappy

| Hydrangeaceae a răspuns:

Bună!
Roag-o pe mama ta să se uite la picior să vadă dacă îţi poate extrage aşchia. După aceea, pune Spirt şi pansează-te.
Dacă nu reuşeşte va trebui să mergi la medic, altfel se poate infecta.
Pa-pa.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna!
Mergi la medic sa nu se infecteze.
Vezi daca o poti extrage singur, a de acolo.
Te pup!

| alinush21 a răspuns:

Mergi la Doctor, e posibil sa se infecteze zona de acolo....si mai tarziu sa nu fie mai grav...