| Andreea_6206 a întrebat:

Credeti ca cearcanele ar putea fi cauzate din cauza parazitilor? Nu radeti! E o treaba serioasa! vot.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| answer a răspuns:

Este posibil Andreea, dar, de regula, ai ochii galbeni, nu numai cearcane! Deci, daca ai ochii galbeni, poti avea giardioza sau, mai poti avea vezica biliara strangulata, ceea ce duce la aparitia galbenului in loc de albul clar al ochilor! Mergi si fa-ti niste analize de sange, pentru ca sunt cele mai bune in depistarea giardiozei si oricum obisnuieste-te sa le faci macar odata la 6 luni acum cat inca mai ai de crescut, pentru ca sunt anumiti factori care intervin in procesul de crestere si dezvoltare atata timp cat nu sunt depistati si eventual daca se poate, inlaturati! Bafta!

4 răspunsuri:
Abh
| Abh a răspuns:

Da. parazitii anemiaza organismul, ceea ce are ca rezultat scaderea in greutate, lipsa poftei de mancare, dureri de cap, ameteli, cearcane, paloarea fetei.

| s4a a răspuns:

Buna Andreea. Cearcanele pot avea multe cauze. In primul rand, pot fi ereditare sau dobandite. Numai cele dobandite pot fi remediate daca identificam si corectam cauza. Printre cele mai comune: oboseala ochilor, deshidratarea, excesul de cofeina, deficitul de zinc, afectiunile hepatice si renale.
Faptul ca ai cearcanele de mult timp si suferi frecvent de constipatie pot indica o disfunctie hepatica. Ar fi bine sa-ti faci niste analize amanuntite.

| Robert a răspuns:

Da pot tine de mai multe motive. unele din ele ar fi hidratarea.

Răspuns utilizator avertizat