| Almássy a întrebat:

Credeti ca este potrivita greutatea de 63 kg la 1.70 m?
Eu am slabit de la 75kg pana 66.5(acum) si vreau sa stiu la cat ar trebui sa ma opresc. Sunt fata si nu vreau sa fiu slaba, adica vreau sa fiu normala.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
10 răspunsuri:
| Clax a răspuns:

Ai uitat sa specifici varsta, lucru extrem de important pentru a calcula corect greutatea ideala.

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

NU ai precizat ce vârstă ai acum, pentru ca să vedem dacă/cât este necesar să slăbeşti.

INDICĂ acest detaliu, apoi mai vedem...

Toate cele bune.

| SkyPilot a răspuns:

Greutatea optima depinde de constitutia fiecaruia si de varsta. Te verifici cu oglinda si te opresti acolo unde iti place rezultatul.
Ai aici un calculator, dar nu il considera cuvantul ultim, tu hotarasti ce iti place:
http://www.calcule.ro/......tutie.aspx
Asa, pe nevazut,

| Syndre a răspuns:

Dpdv medical e okay(după IMC). Acum depinde care e raportul de grăsime și masă musculară.
Aici nu cântarul te ajută, ci oglinda. Contină să slăbești și te oprești atunci când îți place cum arăți. happy

| SorinaSuciu a răspuns:

Eu zic ca e ok. eu am 60 si sunt destul de bine. poate ar mai trebui sa slabesti vreo 2-3 kilograme dar nu mai mult

| AugustinFiltru a răspuns:

La baieti/barbati greutatea trebuie sa fie egala cu centimetrii care ii au(ex: 1.85m => 85Kg), iar la fete/femei greutatea trebuie sa fie mai mica cu 10Kg decat centimetrii pe care ii ai dupa cifra metrului(ex: 1.70m => 60kg poate maxim 65Kg!)!
Acum depinde si de dezvoltarea ta!
Bafta!

| Alelulu a răspuns:

Nu trebuie sa mai slabesti pentru ca deja esti normala. eu am 161 cm inaltime si 64 kg, am fost grasa si am slabit cu ajutorul unui nutritionist si conform tabelului sunt in parametri normali. deci si tu esti fiind mult mai inalta ca mine. opreste te din slabit si concentreaza te pe mentinere. happy sanatate, succes in continuare si felicitari pentru ca ai reusit sa slabesti!

| Alelulu a răspuns:

Ps. depinde si de greutatea oaselor tale si de masa musculara pe care o ai happy

| Pasat_Matei_1988 a răspuns:

Depinde ce varsta ai... Eu am 14 ani, 1.75 m inaltime si 65-64 kg.Sunt slab si cateodata mai fac gimnastica pentru adbomen, deoarece cand eram mic eram mai gras si mi-au ramas urme. In final, ai o greutate destul de mica-medie fata de inaltime. Cum vrei tu, ai putea ori sa continui ori sa te opresti. Daca vrei sa mai continui iti recomand o saptamana.