| Aldutssss31 a întrebat:

Credeti ca poti slăbi peste 20 de kg fără ajutorul unui nutritionist? Am pornit de la 70 de kg înainte de sarcina (deja aveam ceva kg in plus pentru înălțimea mea)iar acum mai am putin si nasc și am luat peste 20 de kg... Obosesc foarte repede si ma simt greoaie, oare o sa ajung macar la kg dinainte de sarcina? Ar fi bine sa consult un nutritionist sau este ok daca tin o dieta bazata pe deficit caloric? Pana sa raman însărcinată am mai slăbit aprox 15 kg in câteva luni dar dupa ce am rămas le-am pus la loc pana in luna a 6 a.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| romeo78 a răspuns:

Sănătate și naștere ușoară!
Este interzisă slăbirea timp de 6 luni, după naștere, pentru a putea alăpta, inclusiv abținerea de la mâncare. Asta, dacă vreți să alăptați și să aveți un copil sănătos.
După cele 6 luni vorbiți cu un nutriționist, căci inclusiv copilul vă va ajuta să slăbiți prin faptul că va deveni din ce în ce mai activ.
Oricum, multă sănătate și fericire întregii familii!

| Violleta2022 a răspuns:

Da, se poate cu succes atata vreme cat acorzi seriozitate maxima dietei si sportului.
Faptul ca obosesti foarte repede este pentru ca nu esti fit deloc, nu prea faci miscare si in sarcina este vital sa fii in forma, ca sa poti naste usor.
Ai luat enorm de mult in sarcina si va trebuii sa manaci mai putin, fiindca nu-i sanatos nici pentru tine si nici pentru copil.
Vorbesc din experinta, unde am luat 12 kg pe toata perioada sarcinii si le-am pierdut in primele 3 luni, dupa sarcina.
Mananca mai putin si mergi mai mult pe jos, minim 1-2 ore/zi.

| AnastasiaK a răspuns:

Pai oricum o sa slabesti o data cu nasteterea cateva kg, cat are copilul + inca ceva. Nu stiu cat ca nu am nascut vreodata si nici n-am vreun gand. Dar da, cat timp stii principiile de baza (vad ca ai zis de deficit caloric, deci imi închipui ca esti informata față de alte aiurite cu dietele lor minune), ai toate sansele si fara nutritionist.

| Dana1999 a răspuns:

Faci mai mult sport si vei obtine rezultate

| ella63 a răspuns:

Cunosc o mama care s-a îngrășat 30 kg in timpul sarcinii. Acumulase și multă apă, evident. După naștere, automat slăbești
Nopți nedormite, alăptat, trebăluiala. Așa că ai răbdare. Copilul te va suprasolicita și vei slabi vrei -nu vrei.