| anonim_4396 a întrebat:

Cum as putea face sa-mi intarzie menstruatia cu cateva zile?thinking Era parca ceva. Funda.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| nico097 a răspuns:

Daca luati contraceptive orale, este foarte simplu, nu mai faceti pauza de 7 zile intre folii.
In cazul in care nu luati contraceptive orale, puteti lua calciu (500 de mg zilnic), si cate un antiinflamator seara (Nurofen Forte, Vidan, Nifluril capsule sau Ketonal). Incepeti sa le luati cu a 5 zile inainte de presupusa data a menstruatiei. Metoda nu este insa 100% sigura!
O alta varianta implica si Vitamina K (Firomenadiona), dar aveti nevoie de reteta, la fel si pentru Orgametril (un preparat hormonal). Orgametril se ia cu una-doua saptamani inainte de data presupusa a menstruatiei, solicitati reteta de la medicul de familie!

4 răspunsuri:
| onasis1961 a răspuns:

Daca faci chestia asta o data n-o sa patesti nimic.
Orgametril, 2 pastile pe zi cu 2 saptamani inainte, 3 pe zi daca incepi cu o saptamana inainte sa-ti vina. Oricum, scrie in prospect cum se ia pentru amanarea menstruatiei.

| wj a răspuns:

Fara sa suferi o dereglare hormonala nu cred ca se poate. Si..eu zic ca mai poti (poate) astepta cateva zile, ca no' fi foc big grin

| pufulichi a răspuns:

Nu trebuie sa faci nimic ...si chiar daca ar ficeva pe net, nu este sanatos

| maria9607 a răspuns:

Du-te si cumpara de la farmacie 2 fiole de vitamina k injectabila. nu te doare de loc cand le faci. faci una intr-o zi cea de-a doua in ziua urmatoare si iti trece. dar mare grija nu e recomandat sa faci decat o singura data pe an. renunta la prostiile care iau pe gura si toate astea care iti pot dauna. app dupa ce faci injectiile menstruatia iti mai intarzia in urmatoarea luna, dar nu e nimic grav happy