| Ionut123987 a întrebat:

Cum as putea sa conving pe cineva sa se lase de fumat? Fumează în jur de 2 pachete pe zi. Tușește foarte urat (el spune ca e de la răceală, dar sigur nu e răcit de câțiva ani) uneori rămâne fără aer, uneori respira foarte greu și scoate un sunet...ciudat oarecum.
Fumează de peste 20 de ani și oricum nu o sa ii fie ușor sa se lase, dar dacă o sa vrea, încet o sa le lase, sau măcar o sa le rărească. Nu am reușit sa îl conving. Dacă încerc sa vorbesc cu el despre asta nu îmi răspunde sau ma ia la mișto.
Cum as putea sa îl conving? Sau voi cum v-ați lăsat, sau cunoștințe de-ale voastre?
Va rog sa nu spuneți de medicamente sau ceva de genul pentru ca nu are rost. Dacă el nu vrea sa se lase de fumat nici nu o sa se atingă de ele. Pe țigări da o grămadă de bani, dar dacă ii spun de un spray pentru a reduce nevoia de nicotina la 50 de lei e prea scump. Clar nu vrea sa se lase.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
8 răspunsuri:
| Zuzu1991 a răspuns:

La doua pachete pe zi nu ai nici o sansa
ala mai bine face o "sesiune" de tortura medievala decat sa se lase de fumat
si acum vestea proasta (da, mai proasta decat ce am scris mai sus)
cand e vorba de o dependenta, NU exista rezolvare decat in doua cazuri:
1. NU are incotro (de gen naufragiaza maine pe o insula pustie si nu are de unde sa isi cumpere tigari)
2. respectiva persoana, INSASI vrea sa scape de dependenta, fara asta NU exista solutie, PUNCT
imi pare rau pentru vestile proaste

| Ionut123987 explică (pentru Zuzu1991):

Vreau sa îl conving sa facă ce ai scris la 2... Ca de restul știu. Sincer și eu am fost fumător, dar eu m-am lăsat pur și simplu, fără nicio motivație sau un gând sa o fac. Mi s-au terminat țigările și nici nu mi-a trecut prin cap sa-mi mai cumpăr, dar deși fumez doar de 2 ani (m-am lăsat recent) am mai avut perioade când am încercat dar nu am putut sa ma las. Dacă la mine a fost greu atunci, ma gândesc ca la cineva care a trecut de 20 de ani e aproape imposibil.

| Zuzu1991 a răspuns (pentru Ionut123987):

Stiu, e frustrant cu spume, mai ales cand e cineva la care tii
insa, NU exista o solutie sa il faci sa vrea sa se lase de dependenta, cel putin eu nu am auzit de nici una
iar, din pacate, la 2 pachete pe zi, nu ai cum sa il convingi in nici un fel... am mai auzit de nevasta care i-a spus sotului ca poate sa isi cumpere trenulete electrice (pasiunea lui nebuna) cu banii de tigari, dar ala nu fuma 2 pachete pe zi (adica nu era super-innebunit de tigari)

| Legion7X a răspuns:

Nu poți să îl ajuți pentru că el, în primul rând nu vrea. Dacă nu s-a lasat in toți anii aceștia, ce te face să crezi că îi vei schimba tu ideea într-o zi? Sunt oamenii care nu pot fi modelați asa de usor sau deloc. Trebuie să te obisnuiesti cu ideea.

| blairelovesmusic a răspuns:

O matusa de a mea a decedat de la fumat. Avea 63 de ani. A fumat toata viata ei. Eu zic sa-i spui ca daca mai fumeaza viata lui va fi un cosmar.

| Gabryel85 a răspuns:

Doar daca - Doamne fereste! - afla ca e bolnav rau. Unii de frica se lasa, altii nici macar atunci. sad

| Valentine99 a răspuns:

As putea sa te ajut în alt mod sa-ti vand tutun la găleată de 1 kg macar ai economisi bani.

| Ionut123987 explică (pentru Valentine99):

De ala are. Uneori ii fac eu țigări de un pachet, dar își mai face și el în ultima vreme nu ii ajunge o luna o găleată de 1050g