| dia_8510 a întrebat:

Cum credeti dumneavoastra sa-i spun mamei ca am paduchi sau nu? dar de la paduchi poti muri? cum as putea scapa de ei?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Spune-i mamei tale. Nu e nimic rusinos in asta. Pur si simplu i-ai luat de la cineva cu care ai impartit peria, prosopul sau cordeluta si paduchilor le place in parul curat. Nu se moare de ei, dar nici nu dispar de la sine, o sa te manance de o sa te urci pe pereti si o sa-i mai umpli si pe toti din jurul tau. Exista la farmacie niste sampoane anti-lindii, care sunt foarte eficiente si te vor ajuta sa scapi de ei definitiv in numai cateva zile.

18 răspunsuri:
rroxi44
| rroxi44 a răspuns:

Spune-i mamei tale. Nu se moare de paduchi, dar daca nu-i spui se pot imprastia la toti cei din casa. In general se folosesc produse speciale sau petrol. Dar cineva trebuie sa-ti curete lindenii (adica ouale pe care paduchii le depun). Fiica mea a avut si ea cand era mica. Stiu ca am tuns-o atunci ca sa pot sa ii curat parul. Oricum sa-i spui mamei tale.

carla
| carla a răspuns:

Dia.calmeaza-te...toti am avut asa ceva, in copilarie, luati de la alti copii. Nu este rusinos si oricum, mama ta, o sa te ajute cel mai bine. Nu se moare de la paduchi.in nici un caz! Baftahappy

doiny
| doiny a răspuns:

Normal ca ar trebui sa-i spui mamei tale pentru ca ea sigur va gasi solutii ca sa te scape de ei. de la paduchi poti muri doar de rusine pentru ca nu e deloc placut sa afle alte persoane si sa-ti rada in fata, ba chiar mai rau sa se fereasca de tine si sa-ti faca strigaturi.

| mariazet45 a răspuns:

Spune-i mamei si ea va sti ce sa faca. Ea va afla oricum dar va fi prea tarziu pentru ca vei umple toata casa si toata clasa. Este rusinos si ar trebui sa umbli acoperita pe cap ca sa nu se vada iar la caldura e mediu lor. Se vor face si niste bubite pe pielea capului daca nu incerci sa rezolvi problema. Mergi la farmacie si ea un sampon antiparazitar si te speli cu el in fiecare zi apoi te clatesti cu apa si cu otet fiert, E bun si petrolu dar miroase urat. Ar trebui sa te piepteni cu un pieptene cu dinti desi pentru a elimina ouale [lindinile ]dar acest lucru nu il poti face singura. Dupa ce te clatesti cu otet stai o jumatate de ora infasurata cu un prosop si apoi te stergi si te piepteni. Daca tie asa jena de mama si ai o sora ar fi bine sa-i zici ei. Nu spune cuiva strain chiar daca e o prietena ca nu se stie ce iti rezerva viitoru o prietena iti poate deveni oricand dusman dar sangele apa nu se face. Daca umbli descoperita colega sau colegu din spatele tau poate sa vada oricand in parul tau ceva. S-a intamplat in cand eram eleva cand in timpu orei o colega a strigat din spatele unei alte colege vaaaiiiiiiiii merge ceva prin parul ei iar profesoara a cautat apoi toata clasa de paduchi, au gasit vreo 10 fete care era apropiate celei care s-a gasit paduchi. Si nici macar nu sunt convinsa ca cea care a fost prinsa a fost cea care ia imprastiat.

| lost.in.rain a răspuns:

Pai...si daca nu-i spui, tot o sa afle, pentru ca o sa ii imprastii la toti membri familiei. La farmacie exista solutii pentru combaterea paduchilor. Stiu ca si un pieptan cu dintii foarte foarte desi este de ajutor in acest caz.
Succes!

| cristinela a răspuns:

Cere/i ajutorul cat mai repede! Nu poti scapa de ei singura. Eventual daca nu faci ceva cat mai repede, pot afla cei din anturajul tau (prieteni, colegi de scoala) si nu cred ca o sa iti placa sa rada de tine.Nu e vina ta oricum,(doar daca nu ai o igiena corespunzatoare)se pot lua foarte usor de la altcineva

| vlad_8452 a răspuns:

E foarte trist când copilul nu are încredere în propria mamă! Dacă mama nu te ajută, atunci cine?! Un remediu natural foarte eficace e frunza de nuc, infuzie. Nici o vietate nu-i rezistă... Petrolul arde pielea, însă alte preparate de la farmacie pot fi folositoare. Dar, grăbeşte-te, pentru Dumnezeu... să începi prin a vorbi cu mama ta.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Boala parazitara se numeste pediculoza. exista in farmacii un medicament "Pedex", asta in cazul in care ti e jena sa ceri ceva pentru paduchi, spui direct numele. in mod normal ar trebui indepartat si parul parazitat, dar daca e la nivelul capului e mai dificil.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Hahahhahaaha

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da ti cu gaz, iar la farmacie cere PEDEX

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Am o intrebare, in ce mediu se dezvolta paduchi?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Spune-i si eu am avut crede-ma... o sa te infecteze spune-i spune-i acum cat mai poti sperrr sa poti dia//////////eu trebuie sa ma mai spal in fiecare zi,,,, faci si tu asta si imim promiti ca ii spui?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Am si eu o problema urgentaaaa nu stiu de unde am putut lua paduchi dar totusi am luat fac dus de 2 ori pe zi si la par 1 data la 2 zile important e ca am capat si eu paduchi si nu stiu cum pot scapa de ei. m am dat si cu otet dar degeaba ia omort doar preventiv si nu mai pot scapa de ei...crying(( sunt bune solutiile de la farmacie? daca cumpar PEDEX are efect si asupra lindinelor? de unde pot face rost de gaz? ajuta ti ma va rog la varsta de 17 ani mi se pare foarte rusinos sa am asa ceva...crying(

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ar fi foarte bine sa ii spui.
iar daca nu vei reusi sa-i spui vewi fi obligata sa traiesti cu ei toata viata

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu numai tu ai si eu i-am luat dar nu stiu de unde sau de la cine asa ca mie si rusine sa mai ies din casa si nici la sc nu m-am mai dus pentru ca m-am tuns iar eu nu stiu cum se cheama chestia aia aici pentru ca de fapt sunt in italia iar mie mie rusine sa ma duc sa cer asa ceva trebuia sa o ascult de mult pe doamna pentru ca ne certa tot timpul sa nu mai venim cu parul deslegat dar nu m-am tuns de tot doar pana la umeri si sa stii ca nu mori de la paduchi doar ca te maanca capul ingrozitor de tare si am 12 ani

| SilviaStefan a răspuns:

Sora mea a venit de la scoala cu paduchi si mi-a dat si mie…ufff.

Eu si sora mea avem un un par tare frumos si lung si am cautat sa folosim un produs anti-paduchi si lindini natural, care sa nu ne arda parul sau sa ne provoace arsuri scalpului

Am gasit un gel natural impotriva paduchilor cu ulei 100% pur din arbore de ceai(tea tree oil) de la Thursday Plantation.

Chiar de la prima utilizare efectele s-au vazut. Eu si sora mea am fost tare multumite de gelul natural anti-paduchi, ne-au scapat complet de paduchi si ouale lor.

Pe langa faptul ca gelul ne-a scapat complet de paduchi si lindini…mi-a placut foarte mult ca a venit cu un pieptan special de paduchii din otel inoxidabil care ne-a ajutat.
Pup

| raludan a răspuns:

Cu balsam PEDEX sau cu gass, astfel incit sa atingi cit mai putin pielea capului, max. 30min.

| anemona_9043 a răspuns:

Cel mai bine este sa ii spui mamei tale, deoarece ea te va ajuta sa scapi de ei. Nu se moare din asa ceva big grin... Poti scapa de ei foarte usor daca ii vei spune mamei. Se gasesc tot felul de solutii si medicamente la farmacie...happy