| Anonima_1773 a întrebat:

Pai problema mea este urmatoarea : O prietena de-a mea avea paduchi la sfarsitul clasei a IV-a si am zis ca poate va scapa de ei, in clasa a V-a paduchii iau populat capul de-a binelea insa cand i-am spus mamei, m-a controlat si ei bine aveam si eu (dar am scapat), ea a zis ca o va suna si pe mama celelaltei prietena a mea si ii va spune sa o controleze, mama prietenei mele a sunat-o si pe mama prietenei cu paduchi sa ii spuna sa o controleze. (sper ca ati inteles ce vroiam sa spun )

Fata cu paduchi a scapat pe jumatate de ei insa au mai ramas oua pe par (muuulte) A scapat doar pentru ca s-a vopsit dar nu a apelat la nici un sampon special sau altele de la faramcie ceea ce pe mine m-a facut sa cred ca nu a scapat de tot.

In clasa aVI-a din nou si m-am saturat de-a dreptul! Cum as putea sa ii spun asta fara sa o supar. Tin sa spun ca este o persoana care se iubeste foarte mult, e incapatanata, nu prea asculta ce spun ceilalti si tine foarte mult la orgoliul sau.

Ce pot sa fac? Cum pot sa ii spun caci la urma urmei e o prietena foarte buna?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| ahlrh a răspuns:

Daca-ti este "prietena foarte buna", urmatoarele cuvinte:"Dupa tot ce s-a intamplat, eu tot cred ca ai paduchi, te rog foloseste un shampon special, de la farmacie.Sti ca suntem prietene bune si nu vreau sa isi bata/mai bata joc lumea de tine."

le va lua ca pe un sfat.

8 răspunsuri:
rroxi44
| rroxi44 a răspuns:

Pai aici este si vina mamei fetitei respective. In general de paduchi scapi doar daca folosesti tratament special (sampon) si / sau petrol (lampant) iar apoi cu piepteni foarte desi (piepten de os) se aduna ouăle de pe firul de par. Si fiica mea a avut cand era mica. Prima data stiu ca am ras-o in cap (era oricum vara si inca era mica, la gradinita) iar apoi, in timp ce a fost la scoala (a luat de la o prietena din bloc) m-a ajutat si mama mea sa ii culeaga lindenii din par (ouăle de păduchi se numesc lindeni ). Despre cum se trateaza s-a mai intrebat pe TPU
http://www.tpu.ro/sanatate/cum-poti-sa-scapi-de-paduchi-si-lindeni/
Cat despre faptul ca prietena ta nu vrea sa asculte, mai ales pentru ca este orgolioasa, daca iti este si ea tie o prietena buna, nu doar tu ei, ai putea sa-i spui sa faca asta si pentru tine ca sa nu mai treci din nou prin ceea ce ai trecut.
Poti sa-i spui parerea ta, sincer, fara sa fii agresiva, fara cuvinte jignitoare. Daca se iubeste mult, asa cum zici, va face asta mai ales de dragul ei. Trebuie sa-i spui si ca daca nu asculta pana la urma va fi marginalizata de colegi, nu se va juca si nu va vorbi nimeni cu ea de teama de a nu se molipsi. In definitiv cine vrea sa duca acasa "cadou" paduchi. De altfel, daca chiar are paduchi, diriginta ar trebui sa ii interzica sa vina la scoala ca sa nu va umpleti cu totii. Fiica mea cand a avut a stat acasa vreo 3 zile pana i-am facut tratament si i-am curatat tot parul.
Eu consider insa ca de vina nu e a fetei ci a mamei ei. Poate reuseste mama ta sa vorbeasca cu ea, pe un ton calm si fara sa o acuze. Nu cred ca se va supara daca este adevarat.

| anad a răspuns:

Sa-i spui fara nici o retinere, direct fiindca paduchii se inmultesc asa de repede si se iau pe toti din familie si pe colegi(chiar si de pe banca sau cu rechizitele). Ca sa ai oua de paduchi pe par trebuie sa fii avut neaparat paduche care sa le fi depus.Se poate sa fii scapat de paduchi daca i-a dat cu ceva solutie, dar, daca are oua, acestea in decurs de 7-14 zile eclozeaza si iar se umple capul si iar depun oua! Trebuie tratat parul cu solutie in primele zile si curatat bine parul si de oua cu pieptene des sau prin smulgerea lor cu mana de pe fiecare fir de par. Operatia trebuie repetata dupa o saptamana si apoi dupa inca una pana cand nu mai exista nici un ou.

| fallsHD a răspuns:

Ii zici sa mergeti la strand si cum o vezi in apa torni sampon peste ea

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Vorbeste urgent cu diriginta clasei

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dca se iubeste foarte mult pe sine atunci cum de are paduchi si nu incearca si altceva sa scape de ei? Nu o mananca capul?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

E proasta rau si imputita.paduchii la ora actuala sunt culmea mizeriei mai ales la o fata., daca are in cap mai jos mi-e frica sa ma gandesc.sant tratamente pentru pediculoza la farmacie.si sa-si dea prin casa cu ddt.crezi ca e de gluma?

| AlinaMaricescu a răspuns:

Fratele meu mai mic a luat paduchi de la scoala si ii era tare rusine.
Din cate imi aduc aminte, stiu ca mama a cautat un tratament natural pentru paduchi si ouale lor care sa nu ii afecteze scalpul sau sa ii cada parul dupa ce termina tratamentul.

A gasit la recomandarea unui doctor un Gel natural impotriva paduchilor cu ulei din arbore de ceai (Tea Tree Oil) de la Thursday Plantation.

Gelul acesta nu e ca celalalte produse sa iti curga in ochi(gen sampon) si cel mai placut e ca deja are in pachet un pieptan special pentru paduchi.

Efectele s-au vazut foarte repede, chiar de la prima utilizare. Fratele meu a scapat complet si repede de paduchi si oaule lor.

Imi aduc aminte ca mama era tare multumita de produs, ca a scapat natural de paduchii si chiar ii povestea la o prietena despre cat de eficient e produsul si ce bine miroasa.

Puphappy

| dina_3149 a răspuns:

Pai spune-i cum sa skaoe de ei!