| Andreea9222 a întrebat:

Cum decurge prima vizita la ginecolog?
1. Daca esti virgina?
2. daca nu esti virgina?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

1. Medicul te va intreba de ce te-ai prezentat la consultul ginecologic (e neobisnuit la o persoana acre nu a avut contacte sexuale), apoi despre data primei menstruatii, regularitatea acestora, data ultimei menstruatii, apoi despre eventuale scurgeri. Te va aseza pe masa ginecologica si iti va examina vulva (organul genital extern), recoltand secretie daca este nevoie. Apoi iti va face un tuseu rectal si o palpare a abdomenului. In functie de nevoi, e posibil sa fie nevoie de o ecografie abdomino-pelvina. La sfarsit, iti va palpa sanii.
2. In plus, in momentul in care te afli pe masa ginecologica, medicul iti va introduce doua valve metalice cu blandete in vagin, iti va vedea colul uterin si vaginul, va recolta secretie si test Papanicolaou (cu o periuta), apoi iti va face tuseu vaginal (cu doua degete) incercand sa palpeze trompele si ovaruele, precum si uterul. Lipseste tuseul rectal.

1 răspuns:
Elianna
| Elianna a răspuns:

Daca esti virgina, doctorul nu are ce sa vada decat himenul! Daca nu mai esti virgina, poate vedea tot aparatul genital, cu ochiul liber sau cu un ecograf portabil.