| anonim_4396 a întrebat:

Cum descrieți voi un om nebun? Cum e in viziunea voastră un om nebun? Anxietate sociala,depresie severa înseamnă,denotă o forma de nebunie? Antisocializarea? Însingurarea? Bine însingurarea ca nu ai cu cine sa ieși! Cum se comporta un om nebun? Cum ar trebui sa fie,sa se comporte sa fie nebun? Unui om daca nu ii place munca e nebun? Dar e liniștit,civilizat?
Izolarea e o forma de nebunie cronica? In contextul unor traume?
Voi ce spuneți eu sunt nebun? Bleg am recunoscut că sunt că am fost crescut în puf și educat eronat sa primesc orice fara sa fac nimic dar nebun oare sunt? Cum îmi dau seama că sunt nebun? Ce face sau nu face un om sa fie declarat într-un mod oficial nebun? După răspunsurile pe care le dau pe TPU par dili? Care credeți că sunt userii nebuni cu adevărat? Bolnav psihic sau nebun e aceeași chestie? Daca nu mai sunt sociabil și sunt mereu supărat de la depresie oare sunt așa? Voi nu va întrebati câteodată daca nu sunteți nebuni? Daca ești cuminte poți fi nebun? Sau gândurile astea vin că nu mai am imcredere in mine sau de la anxietate? Nu prea mă pot integra într-un colectiv,adapta și ma întreb dacă nu cumva sunt nebun că dacă sunt nebun îmi pot pune capăt zilelor liniștit că nu o sa mă judece Dumnezeu ( daca exista)
Nu știu dar eu nu prea mai vad oameni sănătoși la cap,rar cate un om sănatos, eu cred că mulți suntem nebuni sau avem o forma ușoară de nebunie dar nu conștientizăm așa cum prostii nu conștientizează că sunt prosti și se cred genii!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| GabiDumitrescu a răspuns:

Pai esti pe calea cea buna, nu te mai considera nebun atita. Nebunii sunt aia care considera ca sunt perfecti si toti ceilalti sunt nebuni, iar ei nu au nimic de schimbat la ei. Si eu ma simt adesea ca tine, important e sa incerci mai tot timpul sa iesi din zona de confort si sa iti impingi limitele. Faptul ca nu iti place munca nu te face nebun, ci cu niste probleme. Anxietate/depresie, mama ma-si.

9 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Fiecare nebun spune ca, el este normal si ceilalti sunt nebuni.
Eu insa n-am vazut /auzit un om normal, dar nici n-am auzit de cineva care a vazut.
Totul este relativ.

| anonim_4396 explică (pentru Bula):

Ioandelasal e normal,floresdemsyo,NLS,tu chiar și mai sunt câțiva,in rest și aici sunt multi cu probleme psihice. Nu,eu nu mă cred normal am totuși atacuri de panica in public,tremur de la anxietate,eu recunosc că am probleme,și depresie,insomnie,dar nu am psihoza sau schizofrenie,halucinații,realitatea distorsionată astea le vad eu ca o nebunie cronica crunta deși cu tratament pot fi bine schizofrenicii!
Sunt multe forme de nebunie,și când îi dai bully unui om ești nebun, și când ești psihopat cu toate că ești șarmant în discuții și vând ești violent, retardat mintal și multe altele. Dar cel mai rău e când ai probleme psihice și ești tăcut imediat lumea te simte, că d ești sociabil poți să maschezi nebunia că pari normal desi sunt foarte multi nebuni sociabili!
Eu nu mă consider sanatos îmi tremură și mâinile de mic copil e genetic, cred că e tremur esențial.

| GabiDumitrescu a răspuns:

La cum ai editat intrebarea asta... ma ia nebuneala si pe mine. Incearca sa fii un pic mai concis, totusi.

| anonim_4396 explică (pentru GabiDumitrescu):

Pai mă știi ca și user destul de bine,vezi că m-am schimbat și nu mai injur,ameninț ca înainte userii laughing atunci o făceam de la trauma cauzata de moartea mamei. Eu sunt tipul ăla căruia îi murise mama de covid,nu vezi că nu mai mă cert cu nimeni?laughing Dar eu tot ma consider nebun puțin,că nu am o viață normală,am probleme de comunicare,integrare,adaptare,și depresia e totuși o boala grava psihica deși la mine nu vede nici în rasounsuri și comportament eu doar sunt mereu supărat,agitat de la anxietate,abătut, tăcut, plictisitor, anti viata dar nebunia aia ce o au astia cu depresie grea nu o am deși uneori stau prost pe concentrare dar asta e că sunt overthinker, gândesc excesiv, despic firul in 4.
Însingurarea și lipsa prietenilor,izolarea asta îmi dă de gândit că aș fi nebun dar am avut numai prieteni care mi-au făcut rău așa că aș putea să am o scuză dar chiar și așa eu puteam sa imi fac noi prieteni și uite că nu se întâmplă să îi las naibii pe aia dar nu mai am interes și motivație. Eu zic că unui om căruia nu ii place munca e nebun asta e părerea mea,un om sănătos merge la lucru orice ar fi și dacă nu are mâini sau picioare,asta cu depresia e o scuză penibilă toți sunt nebuni cărora nu le place munca nu au cum sa fie altfel. Deși sunt multi nebuni care muncesc chiar handicapați și care sunt sociabili și au prieteni! Măcar dacă eram nebun de ala sociabil,extrovertit tot eram mai câștigat decat acum. Pai e simplu,cine e izolat de societate nu are prieteni,prefera singuratatea pe termen îndelungat e nebun nu introvertit oamenii găsesc numai scuze că e timid că e introvertit,rușinos, nu frate ești nebun, ogramada suntem nebuni numai că aia care nu sunt conștienți aia sunt schizofreni au realitatea distorsionată sau prostii că ăștia se cred sanstosi și Smart, că ei le știu pe toate! Și vremurile astea sunt în așa fel sa înnebunești sa te izolezi, sa fii mizantrop.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru anonim_4396):

Pai esti pe calea cea buna, nu te mai considera nebun atita. Nebunii sunt aia care considera ca sunt perfecti si toti ceilalti sunt nebuni, iar ei nu au nimic de schimbat la ei. Si eu ma simt adesea ca tine, important e sa incerci mai tot timpul sa iesi din zona de confort si sa iti impingi limitele. Faptul ca nu iti place munca nu te face nebun, ci cu niste probleme. Anxietate/depresie, mama ma-si.

| LordCristobal a răspuns:

Un om nebun e acel om care pune in aplicare niste idei personale care pot distruge societatea fara ca lui sa ii pese. Oamenii nebuni sunt si acei oameni care nu au discernamant,vorbesc si guri pe strada sau agreseaza alti oameni fara niciun motiv.
Sincer,eu nu cred ca esti nebun,dai raspunsuri destul de bune pe TPU.
Dar anxietatea,depresia,pacanelele, frustrarile personale si mediul toxic din jurul tau te-au afectat foarte tare si ti-au scazut stima de sine si te-au adancit intr-un blocaj psihologic.
Ca sa treci de acest blocaj trebuie sa iei o decizie importanta in viata ta cu care sa rezonezi suta la suta.Ex:sa te duci la o facultate, sa iti loc de munca, sa te muti in alt oras, sa te bagi pe un domeniu care iti place.
Daca nu te integrezi intr-un colectiv nu inseamna ca esti nebun, in colectivele din Romania predomina golaneala ieftina si nu are cum sa iti placa un astfel de colectiv.Inseamna ca esti un om cu personalitate si nu eu tragedie daca nu te poti integra intr-un colectiv.
Daca nu iti place munca nu inseamna ca esti nebun poti fi considerat puturos sau comod dar conditiile de munca in Romania sunt jalnice:sefii au o aroganta prosteasca si isi bata joc de angajati, salariile sunt mici si mizerabile in raport cu cantitatea de munca prestata.Un om normal nu are cum sa ii placa munca din Romania pentru ca efectiv esti ca un sclav.
Gandurile tale negative pot veni si de la anxietate dar si de la faptul ca nu ai o directie in viata sau nu duci viata pe care ti-o doresti si aici trebuie sa iei initiativa.
TPU nu are useri nebuni poate doar Violeta intra in categoria asta daca e sa iei in considerare reactiile violente si rautacioase la adresa adolescentilor sau celor care nu sunt de acord cu ea.In schimb sunt multi useri pe TPU care dau sfaturi rautacioase doar ca aia nu sunt nebuni ci idioti.
Fiecare din noi avem o mica nebunie dar daca ducem un stil de viata echilibrat putem sa evitam sa devenim nebuni.

Răspuns utilizator avertizat
| anonim_4396 explică (pentru LordCristobal):

Eu nu știu dacă am vorbit vreodată singur,nici în casă laughing deși sunt singur in casa de când mi-a murit mama nu vb deloc singur,chiar lupt sa nu mai fiu bleg sa muncesc.
Asta e că aici par deștept dar în realitate sunt plictisitor și tăcut,asocial,nu am atitudine,dar așa e nu îmi place golaneala,cocalarii,prostii,drogații,betivanii,eu am toate motivele să mă droghez și să beau și totuși nu o fac,depresia mi-a distrus viața și tot nu m-am apucat de băutură și droguri. Eu știu câțiva useri dar nu îmi permit să îi menționez,nu e vina lor că așa s-au născut și eu nu sunt în măsură să mentionez pe cineva având atâtea probleme. Mie țiganii mi-au făcut mult rău și de aia am ajuns așa,prietenii! Moartea mamei,mai multe și păcănelele da! Mersi de răspuns,dar degeaba dau răspunsuri bune aici daca lumea în realitate ma percep ca pe un prost,fraier,acolo trebuia să îmi arăt personalitatea nu aici pe o platformă de anonimi unde nu mă cunoaște nimeni personal,in realitate trebuie sa confirm să vadă lumea cum sunt cu adevărat dar am rețineri, blocaje psihologice nu am încredere în mine, și le ce anxietate serioasa am e greu de tot dar nu imposibil, dar nu mai simt sa impresionez pe nimeni fiindcă deja mă subestimeaza deși nu ma cunosc multi personal și prin ce trec sunt judecat și barfit dar au unii dreptate că nu sunt bun de munca, paralel cu munca, îmi place să fiu sincer sa nu fabulez sa mă dau ceea ce nu sunt.

| LordCristobal a răspuns (pentru alexxxxxxxxxxxxzzzzz):

Da,ai dreptate, trebuie sa modific putin.
Vorbitul singur in sensul in care sa vorbesti foarte tare si lucruri fara sens in plina strada.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Eu zic că sunt că nu îmi place munca nu am muncit nu am realizat nimic la viață mea! Nu am prieteni,iubita,stau numai în casă în ultima vreme,dar am trecut prin niste traume și peste tot unde mă duc nu stau mult la lucru tot o tai!
Poate leneș,bleg,învățat prost de părinți dar sunt izolat de societate nu am prieteni nu sunt sociabil, tot trag la singuratate in loc sa stau cu oamenii, familia, prefer sa fiu mizantrop. Da, sunt și nebuni sociabili și extrovertiți nu e o regulă și care au prieteni, la mine munca e problema nu îmi place munca și recunosc asta mă termin psihic cand suna alarma la 5 dimineață,trauma direct laughing
Dar nu mai simt nevoia sa mă integrez sa îmi fac prieteni sa socializez,o fi de la depresie dar și depresia e o forma de nebunie. Bine la job pe unde mă duc iau note foarte mari unde se cer teste dar când e vorba de munca sunt varza,pricep greu, sunt neîndemânatic, neatent. Aia sunt oamenii cu care ți-ai petrecut tu mult din timpul vieții tale dar nebuni pot fi și în cadru didactic, medical dar își i-au tratament și par normali dar nebuni sunt peste tot doar că sunt sociabili, vorbăreți și nimeni nu își dă seama pe când un om daca e asocial că mine, tăcut e etichetat imediat de societate că fiind nebun.