| anonim_4396 a întrebat:

Cum fac diferenta intre fimoza si fren prea scurt? Cum se poate "trata" frenul scurt?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Fimoza cand nu se decaloteaza penisul si fren scurt cand e prea mic si impide decalotarea, printr-o operatie simpla se inlatura frenul.

| anonim_4396 explică (pentru mgtow):

Penisul se decaloteaza complet cand e flasc, si cand e erect se decaloteaza cam 3 sferturi. e vorba de fimoza sau fren scurt?

| mgtow a răspuns (pentru anonim_4396):

Fimoza, daca te doare cand e erect si incerci sa ecalotezi aia e cauza.

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

"Diferenţa" o face medicul specialist urolog ( la care vei merge la consultaţie )!

În cazul în care, într-adevăr, este vorba de fimoză, atunci - în majoritatea cazurilor ( depinde de gravitatea afecţiunii, gradul acesteia ) - NU se pot întreţine relaţii sexuale ( în mod normal )!

Şi, NU se forţează decalotarea deoarece există riscul unor complicaţii : parafimoză ( foarte GRAVĂ )!

Vezi detalii la linkul :
http://www.contraboli.ro/fimoza-cauze-simptome-diagnostic-tratament/

http://paveladrianionel.medlive.ro/2012/03/10/fimoza/

http://www.romedic.ro/fimoza-si-parafimoza

Cel mai indicat este un control la medicul specialist urolog, pentru confirmarea diagnosticului şi tratamentul adecvat.

În general, NU se efectuează intervenţia chirurgicală, ci se prescriu anumite creme cu antibiotic sau corticosteroizi ( ex: Betametazona/Betaderm ).

Toate cele bune.