| Costicăăă a întrebat:

Cum naiba pot trece odata peste perioada asta a mea in care am anxietate si derealizare, adica efectiv ma simt intr-un vis si nu am contact cu realitatea si ma afecteaza enorm de mult? Atacuri de panica toata ziua. Fara sa imi ziceti de psiholog/psihiatru.Am fost o sedinta si mi-am spus tot oful si nu am rezolvat nimic.Chestia asta simt ca o pot rezolva pur si simplu singur, dar nu stiu cum, cum sa nu ma mai gandesc.
Am mai trecut odata prin asa ceva, tot acelasi sentiment, dar cu atacuri de panica mai mici, a durat 2 luni si am trecut peste, dar acum deja am asa ceva de 3 luni si inca nu se mai termina.
Va rog frumos, m-am saturat.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
18 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Salut! Identifica singur problema ce anume te face sa te simti deprimat, ai servici sau esti la scoală? Ai probleme in familie sau cu sotia? Nu ai spus ce varsta ai daca esti la scoala daca muncesti daca esti casatorit, toti sunte m deprimati dar ceva trebuie sa i ti faca placere, un hobby cum ar fi muzica, muzica este medicament pentru suflet pentru deprimare, decat sa te gîndesti la sinucidere sau la psihologi ori la psihiatru, gîndeste te sa faci ce i ti place, lucruri bune desigur, asculti muzica te uti la un film bun citesti o carte sau vezi tu ce i ti face cu adevarat placere ca tu te cunosti bine nu te stim noi, nici chiar doctorii nu te cunosc, te indoapa cu pastile ca sa i si faca ei numarul de consultatii zilnice si norma de pacienti, dar nu le pasa cu adevarat de tine cum te simti ce ai pe suflet, ei te reprogameaza sa vi si luna viitoare si peste un an ca asa le intră banii pe card după numarul de pacienti, daca i vindecă sau nu asta numai co nteaza.

| Violleta2022 a răspuns:

Nu ai cums a rezolvi ceva dintr-o singura sedinta la psiholog sau psihiatru cand tu ai deja o boala psihica avansata, care-ti da atacurid e panica.
In cazul tau ai nevoie de sedinte saptamanale, timp de 6-12 luni, ca sa se poata vedea ceva imbunatatiri.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Cu o ședință nu se rezolvă.

| Catrice a răspuns:

Pai dacă, nu mergi la psihiatru să-ți iei tratamentul csf

| Costicăăă explică (pentru Catrice):

Tratament care te face o leguma care sta toata ziua in pat? laughing Nah nu doresc asa ceva, nu vreau sa am o imunitate asupra acestor chestii, anxietate, derealizare, de care sa fiu dependent toata viata, iar daca nu iau o zi o pastila sa imi fie de 100 de ori mai rau...Doresc sa stiu cum pot sa sterg chestiile astea din gandul meu,

| Catrice a răspuns (pentru Costicăăă):

Mhm cate doctorate în psihiatrie ai?
Bine ca aia care iau medicamente de la psihiatru de ani n-au nici pe naiba, muncesc, au familii.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mergi ma la psihiatru ce ne obosesti si pe noi, stii ce trebuie sa faci asa ca fii responsabil.

| Costicăăă explică (pentru anonim_4396):

Domnule Barni, va doresc si dvs macar o zi, nu mai mult, in care sa treceti prin ce trecem si noi astea cu psihicul la pamant, nu a-ti rezista nici macar o secunda, va garantez eu.

Chiar atat de greu este sa va abtineti in a comenta aiurea?
Chiar asa o fi, ii obosesc pe oameni? Spui de parca mi-as fi spus problema pe un site de cumparaturi rolling on the floor

| awspam a răspuns:

Calmeaza-te cu prostiile. cum sa fie. e frig afara si ploua. normal ca stam mai mult in casa. la tv ziua nu au raiting sa faca emisiuni decat seara, pe net e maimutareala, oamenii lucreaza ziua altii in 2, 3 locuri nu cauta scuze, munceste si fac ce vrei, invata ca sa iei examenele, lasa facutul pe victima ca nu asa se rezolva. lingeti ranile nu astepta pe altul sa ti le curete,, hai cius

| Lamasanu a răspuns:

Si eu patesc la fel ca tine, si imi vine sa ma Sinucid
Dar nu o fac.
Stii de ce?
De frica.

| Costicăăă explică (pentru Lamasanu):

Depinde si cat de tare luptam cu asa ceva...Gandurile acestea de sinucidere vin atunci cand efectiv iti vine sa renunti, ca numai poti sa rezisti cu asa ceva.

| Lamasanu a răspuns (pentru Costicăăă):

Exact asta am eu, chiar si acum cand iti scriu.
Imi vine sa beau 70 de Paracetamol.

| Costicăăă explică (pentru Lamasanu):

De cand suferi de asa ceva?

| Lamasanu a răspuns (pentru Costicăăă):

Am 3 ani.

| Costicăăă explică (pentru Lamasanu):

Eu 5 anihee hee Dar am avut o perioada cand am scapat si acum mi-a aparut iar....nu stiu daca merita sa apelez la un psihiatru

| Lamasanu a răspuns (pentru Costicăăă):

Nu merita. Am stat si eu 2 sapt la Socola.
Mai mult rau iti fac.
Ma rog ..socola de copiii, ca eram minor acum 2 ani.
Dar de 3 ani ma lupt cu asta
Socola e undeva in Iasi ca idee

| Valkyrie95 a răspuns:

Iti pot da cateva sfaturi care pe mine ma ajuta sa-mi imbunatatesc starea psihica si emotionala.Mentionez ca nu ma confrunt cu problemele tale, dar toti avem zile/perioade mai proaste.
1. Iesi afara mai des si plimba-te. Daca ai un parc in apropiere e super.Iesi cate 30-60 minute zilnic.
2.Fa sport! Sportul e magic pentru ca iti creste nivelul de dopamina si serotonina. Poti sa gasesti workout-uri pe Youtube pe care sa le faci la tine in sufragerie sau sa iesi afara la alergat daca nu te sperie un pic de frig. tongue
3. Seteaza-ti niste obiective care sa implice socializarea cu altii.De ex. stabileste cu 1, 2, 3 prieteni sa iesiti undeva in weekend. Izolarea si scufundarea in propriile ganduri nu face bine.
4.Gaseste pe cineva cu care sa vorbesti despre lucrurile care te streseaza/ sperie. Cand le dai glas si incepi sa le analizezi pe bucati ingrijorarile nu mai par asa mari.

| Costicăăă explică:

Imi poti zice sincer te rog mult... Daca medicamentele acestea afecteaza cu ceva? din ce am inteles te fac o leguma