| NoBodyCareAboutMeOrYou a întrebat:

Cum pot creste cel putin 10 cm in inaltime? Am aproape 1.70 si vreau sa fiu cel putin cu cativa centimetri mai inalt.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
11 răspunsuri:
| onasis1961 a răspuns:

Alimentaţie sănătoasă!
Sport:înnot, volei, baschet!
Tracţiuni la bară!

| AxelBv a răspuns:

Fa sport, dar uita-te si la parintii/bunicii tai. Nu poti depasi foarte mult conditia genetica mostenita. Daca parintii/bunicii tai nu au mai mult de 1, 70, nu stiu daca ai sanse sa cresti mai mult de 1, 77.

| Morenna10 a răspuns:

Mananca budinca si cauta pe youtube exercitii de intindere pentru cresterea in inaltime.

| dygas a răspuns:

Banuiesc ca esti baiat, cati ani ai si cate kg ai?

| NoBodyCareAboutMeOrYou explică (pentru dygas):

13 ani, 55 kg.

| dygas a răspuns (pentru NoBodyCareAboutMeOrYou):

Pai si care e graba? mai ai de crescut plus ca la 1, 70 ai putine kg, fa sport, manaca sanatos si vei fi ok, dar nu forta la 13 ani ai tai esti foarte bine

| NoBodyCareAboutMeOrYou explică (pentru dygas):

Mie nu imi este de asta, imi este ca altii de varsta mea au 1.79, bine nici chiar 1.70 aproximativ.

| alysha a răspuns:

Du-te in cosmos happy in lipsa gravitatiei oasele se lungesc

| NoBodyCareAboutMeOrYou explică (pentru alysha):

rolling on the floor, interesant laughing. Cred ca mor inainte sa ma inalt daca m-as duce pana acolo laughing.

| tpubv94 a răspuns:

Depinde de varsta ta. Este adevarat, se zice baietii cresc pana la 21 de ani dar alea sunt cazuri rare. In general, in perioada liceului cresti foarte mult.
Daca ai maxim 17 ani pune-te ca lumea pe baschet. Daca esti trecut de 17 ani, poti incerca dar nu stiu ce sa zic. Sunt realist, si eu am aproape 19 ani si am 1.65. Mama mea este mica de statura, mai mica ca mine, si seman cu ea. Tine si de cat de inalti sunt parintii tai, dar daca faci basket cand inca te dezvolti ai sanse mari sa cresti mult. Un prieten are parintii de 1.65 si 1.70, a facut basket de mic si acum la 22 de ani are 1.94

| ghkghkhgk677776 a răspuns:

Sa faci basket sa sari sa te intinzi sa nu te ingrasi