| numiPASA a întrebat:

Cum pot opri caderea parului?
Si stiti ceva impotriva matretii?happy

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Ulei de ricin care îl aplici pe pielea capului, te speli după 2 ore cu un șampon vitaminizant/antimătreață și un balsam hrănitor.
Stresul este unul din factorii are duce la căderea părului, medicație, lipsă de vitamine, mediul poluat, etc.
Poți consuma semințe de in, combate căderea părului pe lângă celelalte beneficii pe care le oferă!
Dacă în 3-4 săptămâni nu este nicio ameliorare, mergi la un control dermatologic.
Sănătate.
Pa, pa.

| Ervin a răspuns:

Ia un şampon anti mâtreaţă şi unul anti căderea-părului. era un şampon pe care scria anti-dandruff, care te va ajuta mult cu mâtreaţa. bft.

| Ambasada a răspuns:

Buna :*
Si eu am avut exact aceeasi problema, imi cadea parul cate 5-6 fire de fiecarea data cand trageam de el si aveam capul plin plin de matreata,de obicei asa se intampla cand ai nu stiu ce fel de ciuperca am uitat cum ii zice laughing
Asa si deci nu folosi ueli de ricin pentru ca o sa ti'l ingrase si mai mult si o sa te mananca capul de moarte! laughingCrede'ma.
Cauta in peco'uri sau comanda de pe net petrol,petrol simplu fara nimic si dupa ce te speli cu un sampon adecvat parului tau [unul obisnuit gen clear, seyoss nu tot felul de sampoane "cu vitamine" care numa te pupa undeva laughing
Ok, si deci dupa ce te speli pe cap obisnuit intr'un lighean separat pui apa calda [cata crezi tu] si pui cateva picaturi de petrol dupa miros adica eu de obicei pun 3 picaturi la un lighean plin pentru ca e foarte tare petrolul dar dezinfecteaza si hraneste parul mai mult ca orice alt sampon. Il face tare si gros si stimuleaza si cresterea.
Daca te gandesti "Miroase urat" sa stii ca asta e adevarat dar mirosul tine foarte putin dupa ce te'ai spalat pe cap si uscat peste cateva ore nu se mai simte deloc chiar miroasea a samponul care l'ai folosit inainte de a te da cu petrol
Mie imi si place cum miroase petrolullaughing
Si o sa ii de'a si o stralucire "de perla" cum zice la reclama rolling on the floor
Apropo, cand iti cade parul si ai matreata evita sa pui mana prin par si la radacina ca mai mult rau faci :-s
Imi cer scuze daca am greseli de scriere I don't want to see
Sii vezi daca nu inceteaza caderea parului [pentru ca matreata oricum v'a inceta de la petrol, asta e foarte sigur]atunci inseamna ca problema e din interior adica.ma refer la chestii gen stres, schimbari hormonale [temporale] sau alimentatie necorespunzatoare. Un par sanatos are nevoie de mult fier si vitaminele B1, 2...etc. Astea le gasesti pe net cu o lista foarteee lunga de unde le poti lua.
Si eu am citit foarte multe cand am avut probleme si cu faza cu "stresul" nu e neaparat sa fie de cateva zile scria acolo ca, caderea parului poate incepe si dupa cateva luni de la acel "stres"laughing
Ma rog,cred ca nu ai tu asa ceva.
In orice caz recomand petrolul mai demult femeile se dadeau mereu pe par, adica si bunica mi-a zis ca folosea laughingthinking
Si nu stiu.o sticla de aia de 0, 5 e vreo 20 lei [200 de mi] si te poti da si de 2 ori pe saptamana.
Succes >big grin

| Alcy a răspuns:

Buna,
Uita-te pe link-ul de mai jos
Am adunat toate informatiile utile pe care le-am incercat in articolul asta:
http://cumul.ro/tratament-pentru-cresterea-parului/
Eu asa am reusit sa imi pastrez parul si sa ii stimulez cresterea.
Numai bine!