| Katalinkata0 a întrebat:

Cum pot sa îmi dau seama dacă am fost zgariat / tăiat pe scalp de o mașina de tuns când mi s-a apăsat foarte tare cu o mașina de tuns pentru ca nu funcționa foarte bine …? Și as vrea sa știu cum îmi dau seama dacă sunt tăiat sau ceva anume pe lângă faptul ca m-a usturat 2 zile și apoi ma gâdila scalpul p:s: nu a curs sânge și dacă ma tăia nu cred ca curgea atat de mult sânge in schimb am pus pe cineva din familie sa se uite dacă am răni in cap dar mi s-a spus ca nu dar in schimb am impresia ca am fost mintit doar sa nu stea sa se uite in capul meulaughing "dau funda ".

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Nu ar fi trebuit să provoace leziuni, un aparat performant.
Se încingea, nu tăia bine, (deci, era uzat), îl mânuia brutal...

Dar tu la ce frizer ai ajuns? Tipul era stângaci, ori măcelar?
Se va vindeca, deși, eu (ca să fiu sinceră), imediat ajunsă acasă, mă spălam pe cap, clăteam și dezinfectam, pentru orice eventualitate, cu apă oxigenată.
Pentru că nu e igienic, nu e sănătos, ce a făcut. Nu știi nici dacă se dezinfectează ustensilele. Evită neapărat, frizeria aceea, pe viitor. Sunt incompetenți.
"O compresa calda poate ajuta la calmarea si ameliorarea durerii ranilor scalpului prin imbunatatirea circulatiei sangelui in zona afectata. Acesta poate, de asemenea, ameliora mancarimea si iritarea asociata cu leziunile. Inmuiati un prosop in apa calda si stoarceti excesul de apa. Infasurati prosopul cald din jurul capului. Lasati-l timp de 10 pana la 15 minute pentru a permite caldurii sa-si faca treaba. Repetati procedeul o data sau de doua ori pe zi, pana cand ranile se vindeca in intregime."

Tu să fii sănătos, că pielea scalpului se va reface, in mod categoric, nu vor rămâne urme de niciun fel. Plus că părul va acoperi scalpul...

6 răspunsuri:
floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Ai nevoie de două oglinzi. Bănuiesc că in baie, deții o oglindă mare. Poate că mai ai una, prin casă, chiar și de dimensiuni mai mici.
Te postezi in fața celei mari și cealaltă oglindă o ții in mâini și o poziționezi în așa fel incât să poți vedea și părtile laterale, spate, la care nu ai acces atat de ușor. Poți încerca! happy

Ori, dacă nu, faci mai multe "selfie-uri" scalpului, până reușești să captezi imaginea cu zona respectivă. Ori, rogi pe cineva din familie să te ajute cu poza. Probabil frizerul a folosit direct lama pe scalp, cu mașina de tuns, fără a-i adăuga un pieptăn (plastic) la capăt.
Nu știu cum arată la voi mașina de tuns (e tot cea pentru bărbierit?) De exemplu, mașina de tuns pentru căței, are câteva accesorii, de ex, mai multe tipuri de pieptene (pentru păr lung, mediu si scurt). Se poate folosi si direct lama, fără pieptan, dar catelul va ajunge să semene cu o pisica Sphynx! Pe deasupra, riști să il și rănești, să-i iei pielea, sa-l zgârii, dacă insiști prea tare.

Acum, dacă te gâdilă capul, fie se vindecă rănile/ zgarieturile (in general, cand pielea se strânge, ai senzatia de o ușoară mâncărime locală)
fie, Doamne-ferește (!), nu ai venit singur acasă. )):

Răspuns utilizator avertizat
| floresdemayo a răspuns (pentru Katalinkata0):

Nu ar fi trebuit să provoace leziuni, un aparat performant.
Se încingea, nu tăia bine, (deci, era uzat), îl mânuia brutal...

Dar tu la ce frizer ai ajuns? Tipul era stângaci, ori măcelar?
Se va vindeca, deși, eu (ca să fiu sinceră), imediat ajunsă acasă, mă spălam pe cap, clăteam și dezinfectam, pentru orice eventualitate, cu apă oxigenată.
Pentru că nu e igienic, nu e sănătos, ce a făcut. Nu știi nici dacă se dezinfectează ustensilele. Evită neapărat, frizeria aceea, pe viitor. Sunt incompetenți.
"O compresa calda poate ajuta la calmarea si ameliorarea durerii ranilor scalpului prin imbunatatirea circulatiei sangelui in zona afectata. Acesta poate, de asemenea, ameliora mancarimea si iritarea asociata cu leziunile. Inmuiati un prosop in apa calda si stoarceti excesul de apa. Infasurati prosopul cald din jurul capului. Lasati-l timp de 10 pana la 15 minute pentru a permite caldurii sa-si faca treaba. Repetati procedeul o data sau de doua ori pe zi, pana cand ranile se vindeca in intregime."

Tu să fii sănătos, că pielea scalpului se va reface, in mod categoric, nu vor rămâne urme de niciun fel. Plus că părul va acoperi scalpul...

| existential a răspuns:

Pielea scalpului este foarte groasa, fata de restul pielii. Chiar daca ai fi fost zgariat, s-a vindecat de la sine. Eu m-am si lovit, zgariat, taiat cu lama, iritat... si a trecut de la sine, n-a ramas semn.

Răspuns utilizator avertizat
| existential a răspuns (pentru Katalinkata0):

Acea "strangere" in cazul vindecarii unei zgarieturi, este imperceptibila. O sa ai pielea la fel ca inainte.