Cum pot sa ma ingras? Am 14 ani, sunt baiat si am 40 kg. Nu stiu daca-i mult sau putin dar multe rude imi spun sa ma mai ingras...ca arat slab.
Mananc shaorma saptamanal sau hamburgheri,nu prea fac miscare, mai mult stau la pc. Dulciuri mananc din plin si tot n-am pus nimic pe mine.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Am raspuns de mai multe ori la intrebari asemanatoare, iar raspunsul meu(si nu numai)il gasesti aici: http://www.tpu.ro/......sa-mananc/ Numai bine.

| Tudosa_Bogdan_1989 a răspuns (pentru anonim_4396):

Am facut si eu 14 ani vineri 155, tot 40 kg stau la tara vara asta am facut coasa incarcat, adunat beau cate juma de l de lapte pe zi si tot nu ma inalt. Frati mei de 25 de ani si celalalt de 23 au 1.90 si 185 am vitei si vaci aduc la ele mancare apa si muschi nu mi se dezvolta tare.Am abdomen ma cam enervez cu bunica si multi imi spun ca sunt cam slabut e vreo problema. Am liuat premiu 1 din clasa 1.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Tudosa_Bogdan_1989):

Buna. Nu este nici-o problema, esti in crestere si ai, inca, o varsta foarte frageda. Pentru varsta ta esti foarte ok si nu e nevoie sa te chinui sa faci modificari la corpul tau, pentru ca toate acestea se vor realiza de la sine, cu timpul. Mai ai foarte mult timp in care sa cresti si sa te dezvolti, baietii se dezvolta pana in jurul varstei de 20 de ani. De abia acum va incepe o crestere propriu-zisa, iar peste cativa ani se va vedea o diferenta considerabila, fara a face ceva anume pentru asta. Tot ceea ce trebuie sa faci este sa ai o alimentatie echilibrata, complexa, din care sa nu lipseasca nimic si, eventual, sa practici un sport care-ti face placere.

7 răspunsuri:
| BeHappyOriceArFi a răspuns:

Hey,du-te si tu la o sala de forta ca sa faci maini mai groase, piept mai frumos si la burta de ce sa slabesti cand poti sa faci abdomene ca sa faci patratele frumoasewinking

| dididedediu a răspuns:

Stii ce sa mananci chipsuri..asa repede ingrasi

| CannabisFan a răspuns:

Pai sa stii ca e putin, si eu am tot 14 ani dar am 48Kg si arat slab, barem spune ce inaltime ai, eu am 1.70!happy

| andrada39 a răspuns:

Buna,mananca mai multa paine si incearca sa mananci de mai multe ori pe zi si mai multe feluri de mancare...

| nenfricata1234 a răspuns:

Uite poate ai o problema daca nu te ingrasi si mananci in continu si nici nu faci miscare asa ca du-te la un medic si in caz ca esti sanatos daca vei continua asa intr-o luna o sa cauti retete de slabit asa ca te sfatuiesc sa mergi la sla si sa mananci sanatos si sa contactezi un medicwinking