| Alexandru250201 a întrebat:

Cum pot sa ma relaxez cand sunt anxios?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
11 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Tratament, mers la pshiolog

| sabin89 a răspuns:

Când eşti anxios, mintea se agită, se tulbură. Dacă dai de două ori cu capul într-un perete, ea se aşează la loc şi va fi ok.

| GoldenZenith a răspuns:

Inteleg perfect anxietatea si stiu cum e. Pe mine ma ajuta sa vorbesc cu altii despre starile mele, de obicei oameni care ma inteleg si stiu ca mi vor spune lucruri pozitive. Anxietatea e de mai multe tipuri, iar în cele mai urate cazuri excelează cu atacuri de panica.
Eu imi tin anxietatea sub control asa: mereu ma tin ocupată cu ceva; iau un complex de vitamine B zilnic(sunt cele mai bune pentru anxietate); de asemenea iau si magneziu; am grija la alimentație și evit tot ce contine cofeina sau alcool; mănânc banane, nuci, beau ceai verde, de sunatoare sau tei; zi de zi fac lucruri care imi plac sau lucruri care ma relaxeaza; petrec mult timp in natura; fac plimbări lungi sau exerciții fizice; incerc sa dorm cat pot eu de bine; ascult muzica specială pentru anxietate seara de seara; uneori ascult discursuri motivationale; cânt sau dansez zi de zi, pentru ca asta ajuta f mult creierul; ma joc cu pisici sau câini destul de des, pentru ca asta are efect terapeutic asupra mea; fac exercitii de respiratie.
Gândește te ca anxietatea nu iti face nimic rau si ca tu detii controlul mintii si gândurilor tale.

| Werrich a răspuns:

Ai încercat mânuța?

| Bruno92 a răspuns:

E doar o galagie mentala creata de propria minte.anxietatea are la baza frici, ea exista ca, tu esti interesat de ea'

| Bruno92 a răspuns:

In ce momente se manifesta cand esti in public? Si cum se manifesta?

| Alexandru250201 explică (pentru Bruno92):

Ma deranjeaza lucruri random, farq sens si inocente iar anxietatea nu iese la suprafata incat sa si poata da ceilalti seama ca o am

| Dana2103 a răspuns:

Auto hipnoza. Uita te pe net

| wj a răspuns:

Mie imi iese cu o lada de bere, si regret tot ce am spus si facut, si imi dezactivez Facebook la cate minuni spun.
Dar mi-l activez acum ca pot suporta critici! big grin