Întrebare recomandată | AndreeaCr a întrebat:

Cum pot scapa de durerea de masea?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
49 răspunsuri:
| GeorgescuMark a răspuns:

Trebuie sa.ti iti scoti nervi!

| Petrisor96 a răspuns:

Te duci la dentist

| AdmC a răspuns:

Sfarama niste cuisoare si aplica-le in zona cu pricina. Este un fel de anestezic local de pe timpuri.

| andreeagreynross22 a răspuns:

Ia Aulin sau Avocalmin

| Darius_Darius_2000_pHt3 a răspuns:

I just got a free Minecraft code from http://freeminecraft.cc

| Irinelp a răspuns:

Salut ia periuta de spalat pe dinti si pune putina pasta de dinti si spala maseaua care te doare frecando dedesubt timp de un minut fa asta de doua, patru ori pe zi.

| UnAltOm a răspuns:

Încearcă "Aulin". Eu atunci când am o durere dentară și nu pot ajunge la medicul stomatolog folosesc acest medicament.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Uite un link: https://www.realitatea.net/......46802.html

| Catalinana1231 a răspuns:

Iti pui vata in urechi.Dar decat momentan nu pentru tot timpul

| Alexandru98 a răspuns:

Cu Țuică de TulȘea

| Constantin_Tudor_1993 a răspuns:

Depinde,daca ai carie poti sa te duci la doctor daca nu pune niste gheata daca nu du-te la farmacie sau mai bine la medicul de familie

| JulietteJokes a răspuns:

Of, la dentist poti...dar cum este tarziu si banuiesc ca ai incercat cu medicamente, ia-ti o punga cu gheata si tine-o in partea cu maseaua o sa iti amorteasca ...eu asa faceam.

| fatacarecusigurantanuteprivestecanddormi a răspuns:

In primul rand ar trebui sa mergi la doctor dar pana ajungi acolo dureaza. Poti sa iei medicamente ge Ibuprofen sau este o mica smecherie. Strange cu spatiul dintre degetul mare si cel aratator de la mana dreapta.

| SatanelDeLaVaradia a răspuns:

Algocalmin

| PereteanuConstantinescu a răspuns:

Du-te la stomatolog

| Razvan991 a răspuns:

Mesteci putin usturoi in gura dupa il ti cu limba la masea si in 10 min nimic nu o sa mai ai. Astept fundita.

| doctorandus a răspuns:

Ai vazut programul dr. G? Acolo a fost dat un tip care s-a culcat cu durere de masea si s-a trezit pe lume-ailalta.

| Lioana a răspuns:

Ca sa scapi de durerea de masea trebuie sa elimini cauza durerii. Cauza de cele mai multe ori e o carie ajunsa la nerv. Degeaba iei calmante pentru ca efectul lor va trece si te va durea iar. De cate ori mananci iti va intra mancare in masea si va apasa pe acel nerv. Doar dentistul poate rezolva aceasta problema, omorand nervul, scotandu-l si plombând maseaua.