| richarddawkins a întrebat:

Cum pot scapa de pofta de dulciurii? dau fundita pentru cel mai bun raspuns
http://sanatate.acasa.ro/......14442.html

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| darkgirl58 a răspuns:

Zaharul dauneaza organismului, desi putine persoane stiu acest lucru. Multi specialisti il numesc chiar "otrava alba". Si asta deoarece corpul uman este construit in asa fel incat sa metabolizeze zaharuri complexe din alimente precum fructe, legume, miere, cereale.

Astfel, atunci cand acesta primeste o substanta atat de concentrata cum este zaharul, face mai multe eforturi pentru a o procesa, acestea ducand, in timp, la aparitia mai multor dezechilibre.

In plus, exista persoane care consuma foarte multe dulciuri si care spun ca nu pot renunta la ele pur si simplu, pentru ca simt nevoia de dulce. Explicatia consta in faptul ca zaharul poate crea dependenta. Pentru a incerca sa te eliberezi de aceasta nevoie, news.com.au iti ofera cinci sfaturi.

1. Ia atitudine

Daca vrei sa reusesti, nu trebuie sa te gandesti ca vei fi privat de ceva renuntand. Pur si simplu nu pierzi nimic. Din contra, castigi mai multa sanatate stopand o dependenta care are multe efecte negative asupra corpului tau.

Gandeste-te cu mila la cei din jurul tau care cred ca zaharul este bun si incearca sa le explici si lor cat de periculos este. Dupa ce vei fi constient si convins ca renuntarea la acesta iti va aduce beneficii, straduinta in sine va parea mult mai simpla decat crezi.

2. Renunta la obiceiurile asociate consumului de zahar

Un alt pas important este sa identifici obiceiurile care te incurajeaza sa consumi zahar. Asocierea a doua placeri face ca renuntarea sa fie si mai grea, insa daca ai vointa vei reusi.

Spre exemplu, multe persoane s-au obisnuit sa manance ceva dulce atunci cand se uita la un program preferat de la televizor. Pentru a scapa de aceasta tentatie, cel putin o perioada, poti sa incerci sa faci altceva placut in loc sa te uit la tv, sau sa mananci ceva sarat, in loc de dulciuri.

De asemenea, o alta tentatie puternica este cea a grupului. Atunci cand iesi in oras cu prietenele tale si acestea isi cumpara cate o inghetata si te indeamna si pe tine sa iei una este mult mai greu de rezistat. Poti incerca sa luati o hotarare comuna in acest sens, si sa evitati toate acest aliment, sau sa le spui ca pur si simplu tu vrei sa renunti si sa nu te mai imbie.

3. Inlatura alimentele dulci din casa

Scoate din casa toate alimentele dulci, ca sa faci fata mai usor. Elimina ciocolata, biscuitii, bauturile dulci - atat cele fara alcool cat si cele cu alcool, iaurturile dulci, in general tot ce inseamna aliment procesat, bogat in zahar.

Daca vezi ca pe o cutie de cereale scrie ca are miere sau stafide ar fi bine sa verifici continutul de zahar deoarece, in multe cazuri, producatorii adauga zahar, dar scot in evidenta folosirea unor ingrediente naturale, cum ar fi mierea, pentru a atrage cumparatorii.

4. Inarmeaza-te cu rabdare

Desi pare foarte greu de crezut, odata ce ai trecut peste perioada de inceput, in care iti este gandul numai la dulciuri, vei vedea ca, in cateva saptamani, pur si simplu nu vei mai simti nevoia sa consumi asa ceva. Ai rabdare si incurajeaza-te sa treci de cele mai grele ispite, cele care apar imediat dupa aplicarea hotararii de a renunta.

5. Reconsidera-ti optiunile alimentare

Dupa ce ai pornit pe aceasta cale, tine cont si de faptul ca, desi exista multe alimente care contin fructoza, substanta care se gaseste si in zahar, asta nu inseamna ca trebuie sa renunti si la ele, deoarece acestea nu au acelasi efect daunator. Fructele au fructoza, in unele cazuri chiar in cantitati mari; insa acestea contin si fibre si apa, care ajuta la o metabolizare fireasca a substantei. Legumele, de asemenea, toate contin fructoza, dar ea devine nesemnificativa prin prisma cantitatii de fibre pe care acestea o au.

Totodata, este bine sa alegi produse lactate cat mai simple, fara diferite arome, si sa eviti carnea marinata, care contine zahar. In ce priveste painea, trebuie sa stii ca toate tipurile de paine au o anumita cantitate de zahar. Cea neagra este insa mai indicata deoarece are cantitati mai mici de fructoza si contine de aproape doua ori mai multe fibre decat cea alba

3 răspunsuri:
| Felys a răspuns:

Nu poti, exclus, cui ii place sa manace dulce in veci nu scapa de acest obicei, e la fel cu fumatul sau cu drogurile

| IMC90 a răspuns (pentru Felys):

Exista o metodawinking Dar nu pot s-o pun pe topicul asta

| ValyOppa a răspuns:

Elimina orice urma de dulciuri din casa, uita de dulciuri cu ajutorul exercitiilor fizice deoarece consumul de ciocolată contribuie la producţia de endorfină, hormon care este responsabil cu plăcerea simţită când atunci consumi ciocolată. Mişcarea este însă la fel de eficace în producţia de endorfină. Apucă-te de jogging sau fă o şedintă scurtă de aerobic în faţa televizorului când simţi pofta de ciocolată şi te vei simţi imediat mai bine si alege o gustare sanatoasa inainte de culcare.