| EmaEmax a întrebat:

Cum pot scapa de raul de masina?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| KoWeD a răspuns:

Fa-ti curaj si porneste la drum avand convingerea ca nu o sa iti fie rau. Mananca dimineata ceva usor (iaurt cu paine prajita, un mar, ceva) si ia o pastila de Emetiral. Bea un ceai verde in care ai pus o feliutza de GHIMBIR (e ca un carofel mic - se gaseste la Carrefour). Si i-ati provizii de ceai verde in care au fost scaldate, dupa ce ai pus ceaiul si niste cubuletze de ghimbir. Are o aroma placuta si ajuta enorm la calmarea stomacului si taie greata. In masina, uita-te pe geam, spre linia orizontului, nu la stalpi si la copacii de langa strada. Ochii trebuie sa receptioneze cumva miscarea de ansamblu a corpului tau. Daca citesti sau te uiti fix la cineva din atobuz, ti se face rau. Dupa cam o ora de uitat pe geam, o sa te mai obisnuiesti si, cand constati ca nu ti-e rau, poti sa intrri in vorba cu cineva si sa te amuzi prin autobuz. Ai grija, cu o seara inainte, sa te culci devreme si sa dormi cat mai bine. Aeriseste camera, bea un ceai cald sau o cana de lapte. Daca pleci la drum obosita, iti scad consideerabil sansele sa iti fie bine. Eu asa am scapat de raul de masina. Daca fac asa, e ok. Daca nu dorm, nu vomit, dar nici bine nu imi e tot drumul.

| EmaEmax explică (pentru KoWeD):

Multumesc mult pentru sfaturi! puppy dog eyes

| KoWeD a răspuns (pentru KoWeD):

Multumesc pentru funda! Imi pare bine ca team putut ajutat.

11 răspunsuri:
| KellyGreen a răspuns:

Nu ai cum sa scapii de raul de masina, insa exista pastile care te fac sa nu vomitii, du'te la farmacie si intraba de aceste pastile si tine'le tot timpul dupa tine.

| Jameson a răspuns:

Nu mai mergi cu masina...
Sunt niste medicamente dar nu stiu cum se cheama, am vazut ca au luat niste colegi inainte de a pleca in excursie cu autocaru, si au avut efect.
Bea niste ceaiuri de relaxare si sa mananci mancaruri usoare inainte de a pleca si sa nu mananci mult.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Daca ai posibilitatea stai in fata, face mai bine. Incerca sa te uiti tot timpul inainte, sa nu fie odorizante cu misrosuri puternice, exista la farmacii pastile care se iau cu 1h inainte si au un efect destul de bun....si ce a mai buna metoda fa te sofer. Nu au auzit niciun sofer cu rau de masina, cel putin nu cand conduce.

| wforweirdo a răspuns:

Am si eu aceeasi problema. Am incercat tot felul de chestii, nimic n-a mers. Eu fac cam o ora jumate cu masina pana la Cluj, si ultima data cand am fost am luat un medicament, Emetin, si nu mi s-a mai facut rau aproape deloc, dar daca mai aveam de mers cu masina, sigur vomitam. Eu zic sa il incerci ala, ca poate pe tine te va ajuta.
Mai stiu unul, Emetostop, dar asta e mai ciudat. Zilele astea am fost in excursie cu scoala, in strainatate, deci iti dai seama ca am mers mult cu autocarul. Dimineata la 6 inainte sa pornesc am luat Emetostop si nu mi-a fost rau deloc(au mai luat inca doua colege). Dar spre seara eram toate trei ametite si somnoroase, vedeam tot felul de chestii, si radeam din orice. A2-a zi, am avut de mers pe jos destul de mult, tot am vizitat pe acolo, si eram toate trei ametite si foarte aiurite. Excursia a fost de 4 zile, in celelalte zile nu am mai luat nicio tableta, si nici nu mi-a fost rau, cred ca doar cand merg cu masina ma simt rau. Celelalte doua colege au luat Emetostop si la intoarcere, si ce sa zic, erau ca in prima zi. Mai si plangeau, iar dupa cateva minute radeau ca doua proaste, iar apoi iarasi plangeau. Nu stiu ce naiba se baga in medicamentul ala, dar fetele spun ca ele nu au mai avut treaba cu greata. Ma rog, eu Emetostop nu mai iau oricum, ca-s ca o drogata.

| WhatMeanLove a răspuns:

De regula raul de masina apare din cauza semnalelor contradictorii pe care creierul le primeste de la receptorii de miscare din corp: ochii, urechile.
Calatoria cu "stomacul gol" sau dimpotriva, cand se depaseste masura, cresc sansele dezvoltarii acestor simptome. Se recomanda evitarea consumarii laptelui si a bauturilor carbogazoase inainte si sunt indicate alimentele usoare.
Bruscatul masinii contribuie si el pentru ca mareste acea contradictie despre care spuneam.
Mi s-a intamplat si mie sa mi se faca rau...

| AAlinaaa a răspuns:

Sunt niste pastile care rezolva aceasta problema.Cauta la farmacii

| darkgirl58 a răspuns:

Buna verisoara mea avea aceeasi problema si la ea a functionat cea ce tocmai iti recomand un ceai caldut inainte sa pleci cu masina iti va calma organismul

| Dayana12345 a răspuns:

Trebuie sa mergi foarte des cu masina!

| TraficantăDeDulciuri a răspuns:

Sunt pastile care nu iti permit sa vomiti. Se numesc Metlocopramid. Iau o pastilă inainte cu 10 minute inainte sa plec si nu am nicio problema. Pe mine ma deranjează diversele parfumuri pentru masina si clar am renuntat la ele. Profa mea de mate tine un cartof in mana si a zis ca are efect. Poti mesteca guma sau sa manânci bomboane mentolate. Mai bine ia o pastilă si esti sigurăwinking