| TequilaAdam a întrebat:

Cum pot vedea daca am cancer/leucemie?
Da, pare o întrebare stupida. Stiu. Insa acum câteva minute m-am uitat la un documentar despre leucemie si 3 dintre simptome le cam am si eu... Imi este frica sa nu am, insa am întrebat-o pe mama si a spus sa nu mai vorbesc prostii laughing de fiecare data cand aduc vorba in fata ei, tipa la mine! In familie nu avem pe absolut nimeni care sa fi avut leucemie/cancer, decât bunicul cancer de colon insa a fost cea mai ușoară faza si din cate stiu a scăpat de ea.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
8 răspunsuri:
| doctoressa a răspuns:

Poti merge la medicul tau de familie pentru un consult si analize (in primul rand o hemoleucograma). http://www.i-medic.ro/analize/test-hemoleucograma-completa

| OoBunnyoO a răspuns:

Nu stiu ce varsta ai, dar probabil esti destul de mic/a, pana in 25 de ani, cel mult.
Leucemia, care este inseamna acelasi lucru ca si cancerul, fie este declansata la o varsta destul de frageda (adica ai fi avut-o de la vreo 10 ani cel tarziu) pentru ca este determinata genetic, fie o faci la o varsta inaintata. Insa, de regula, leucemia este determinata genetic.
Cat despre ceea ce a spus persoana de mai sus, nu este adevarat. Nu toti avem cancer. Toti avem, insa, sansa ori nesansa, mai degraba, ca la un moment dat pe parcursul vietii sa facem cancer. Dar nu il avem pe parcursul vietii.
Cat despre intrebarea ta, este o intrebare legitima, iar mama ta cred ca exagereaza un pic.

| miTzuliK93 a răspuns (pentru OoBunnyoO):

Cancerul se gaseste in proportii foarte mici in corpul fiecarui om. Uita-te pe Google, intreaba un medic specializat de e nevoie, ca sa te convingi.

| OoBunnyoO a răspuns (pentru miTzuliK93):

Nu este nevoie sa intreb, am pe cineva in familie care lucreaza in medicina exact pe domeniul asta si a studiat diverse domenii specifice acestei probleme, adica biologie celulara, histologie si oncologie, pe care l-am auzit vorbind de nenumarate ori despre subiectul asta.
Cancerul este o celula care incepe sa se dezvolte in mod incontrolabil si care isi pierde functiile normale si se axeaza numai pe multiplicarea ei, prin urmare, isi pierde informatia genetica. Fiecare celula din corpul nostru se multiplica intr-un numar limitat pe parcursul vietii, dat de ADN si pastrandu-si functia normala. Cu cat acea celula se multiplica mai mult cu atat creste riscul sa se multiplice intr-un mod eronat, pentru ca incepe sa isi piarda din informatiile provenite din AND. Cu cat se multiplica mai mult cu atat ramane mai putin din informatia data de ADN, din cauza asta de cele mai multe ori cancerul apare la o varsta inaintata, dupa ce celulele s-au multiplicat de miliarde de ori. Pentru o celula, riscul ca acesta sa o ia razna este unul la un miliard si de foarte multe ori aceasta poate fi indepartata de corp. Sa spui ca ai cancer de la inceputul vietii este mult prea departe de adevar, iar simptomele "asemanatoare" cancerului nu le avem din cauza fazei incipiente a cancerului, ci fie din cauza hipocondriei, fie sunt simptome pentru altceva. Este un pic cam exagerat ori filosofic sa spui ca ai cancer tot timpul vietii doar pentru ca la un moment dat exista riscul ca una dintre celule sa o ia razna. Ceea ce mi se pare ca sustii este faptul ca atat timp cat avem celule, avem si cancer, este ca si cum ai spune ca ai purici doar pentru ca ai o pisca. Ca exista riscul sa facem cancer este adevarat, insa nu ca il avem deja.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Stii ca melancolia se manifesta ca anumite umori care vin in sange, melancolie a sangelui poate, inainte oamenii aveau nevoie sa isi scoata sange pentru a fi mai subtire sau ma rog, sau pur si simplu o infectie undeva care iti da febra si o sa se rezolve imediat.

| miTzuliK93 a răspuns:

Asculta-ti mama, ca zice bine. Si vorbesc serios, chiar zice bine.

Si ca sa-ti raspund la prima intrebare: da ai cancer. Toti avem! ( de aici, poate, si similitudinile simptomelor tale cu cele ale cancerului) Depinde doar modul in care acesta este "declansat" si in ce faza este. In faza in care se afla in majoritatea oamenilor este inofensiv.

Asa ca nu mai vorbi prostii aiurea de fata cu mama ta, ca ar avea tot dreptul sa tipe la tine in contextul de fata.

| Samic423 a răspuns:

Da-mi voie sa fiu scurt. Leucemie=Cancer! Leucemie inseamna ca se produc prea multe leucocite adica globule albe. Daca sunt prea multe nu e loc ca celula sa-si faca activitatea in acea zona. Apar vanatai astfel, si transpiri des noaptea. Poti sa faci febra, astemie scazi brusc in greutate si pofta de mancare e la pamant. Cam asta e leucemia.

| Danie662 a răspuns:

Uite: Te duci si faci analize, de preferinta toata biochimia, nu-ti ia pielea, si astfel esti conatient cecse intampla in corpul tau
Cand vei primi analizele, te vei uita la "leucocite" (celulele albe) si vei vedea care este intervalul de referinta, stiu ca este intre 3-10, si uita-te sa nu fie peste 10, niciodata nu trebuie sa fie peste 10 sau sub 3, cum ar fi, numai sa fie intre 3-10, si apoi uita-te la trombocite interval (150-450),la fel sa fie intre, de preferabil sa fie peste 250, asta inseamna "om sanatos", numai bine