| WayhaughtK a întrebat:

Cum poti scapa de teama de spirite si de strigoi?
Nu pot dormi noaptea cateodata cand am ganduri negative.
Va rog luati intrebarea in serios. Stiu ca nu-i ok. Dar da. Uite ca mi s-a intamplat sa-mi fie frica de asa ceva.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Ai 2 optiuni:
1. dormi cu lumina aprinsa
2. mergi la biserica si te spovedeste si roaga-te sa dispara strigoii

| Donsavas a răspuns:

Mergi la un psihiatru sa ti prescrie somnifere

| Alexuţ02 a răspuns:

Dormi cu lumina deschisă, poate cumva te ajută, mai știu eu pe cineva care făcea așa.

| oz_1736 a răspuns:

Culca-te seara mai devreme si nu te mai gandi aiurea

| Nume6 a răspuns:

Probabil ai aceeași fobie(fobia de întuneric) ca a Lidiei Buble. Îi e frică să doarmă noaptea, simte un pericol, orice sunet o panichează, sunt nopţi în care nu închide un ochi. Această teamă este normală. Frica de întuneric a fost din timpuri străvechi o problemă a oamenilor, când nu aveau lumină și nu puteau vedea așa bine ce este in încăpere, așa că și cel mai mic sunet, cea mai mică umbră îi speria. Cum tratezi asta? Aprinzi televizorul la o emisiune tv unde acei oameni discută acolo, îl dai puţin tare astfel încât să îi creezi creierului senzaţia că nu e singur, îi faci impresia că acei oameni de la tv sunt cu tine în încăpere. Bea un ceai de mușeţel sau o cană de lapte cald inainte de culcare, o să te liniștească. Aerisește camera frecvent. Deasemenea și un animal te ajută, o pisică mai ales. Elimină energiile negative din cameră care te fac să îţi imaginezi că sunt fantome, etc. Deasemenea dacă dormi cu cineva e și mai bine. Și culorile din cameră te ajută, o cameră cu culori deschise îţi luminează creierul și nu te mai face să te gândești că este cineva în încăpere. Evitarea vizionării filmelor horror.
E bine și ca camera celorlalţi membrii din familie să fie aproape de a ta, astfel încât să te simţi mai în siguranţă.
Spune-ţi în gând că nu e nimeni și că nu ai de ce să te temi când te pui în pat.

| NeverGonnaLetYouDown a răspuns:

Am trecut si eu printr-o faza similara in copilarie. Eram extrem de fascinat de tot ce tine de paranormal. Ascultam creepypasta-uri, citeam tot felul de legende si povestioare pe internet pana ce mi se facea frica si sa mai ies afara din casa seara. Intre timp mi-a trecut, am devenit imun la paranormal. De ce? Dupa ceva timp devii din ce in ce mai insensibil, cu greu mai gasesti ceva infricosator sa-ti provoace din nou senzatia aia de frica. Pe langa asta mai si realizezi ca viata poate fi extrem de plictisitoare, nimic iesit din comun nu o sa ti se intample( prin urmare fantomele si chestiile astea incep a ti se parea false).

| ParkjiminBTS a răspuns:

Lasa televizorul aprins sau veioza si gandeste te la ce te face fericit sau cel mai usor ar fi fost sa dormi cu un animal(daca ai avea). Sau gandeste te ca ii poti infrange, ca esti mai puternic decat ei. Fii curajos! Cred in tinelaughing))