| anonim_4396 a întrebat:

Cum poti stii daca ai inceput de bronsita, inceput de aprindere de plamani fara a merge la doctor?
De vreo 2 saptamani m-am racit la spate, de atunci ocazional simt un oarecare disconfort la spate, nu e durere doar o senzatie ca ceva nu e chiar cum era inainte.
La simptomele date pe net pentru bronsita nu ma regasesc: ca nu tusesc deloc, nu am febra, nu sunt racit, nasul mi-i infundat de mult, da folosesc spray nazal, cred ca am si dependenta de el dar asa fac de ani, iarna iau spray nazal frecvent.
Am ceva antibiotice puternice special pentru asa ceva, am pentru tratament de 1 saptamana, dar mi-i si frica sa le iau.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Mergi sa faci o radiografie pulmonară nimeni nu stie decît medicul după ce citeste radiografia

| EcceHomo a răspuns:

Dacă nu ești ciberhondru, mai ai o șansă - poți consulta un medic. big grin

| anonim_4396 explică (pentru EcceHomo):

Si crezi ca consultul la medic e ca si cum intrebi un prieten?
Trebuie sa mergi la medicul de familie (ce mi in alta localitate) Nici nu stiu daca ma primeste in ziua aia, dupa aia sa faci programare dupa care sa stai Ore bune la coada dupa toti batranii. Obosit in frig te inbolnavesti mai tare Acu cu pandemia poate sunt restrictii in plus.
Ca in final sa te primeasca medicul de familie care stie cam ce poti afla tu pe net Singura diferenta e ca te trimite la consult decontat de stat.
Iar daca mergi la clinica particulara acolo totu e super-rapid si modern dar trebuie sa dai sute de lei.
Intrebarea era serioasa

| EcceHomo a răspuns (pentru anonim_4396):

Și eu am răspuns tot serios. happy
La medicul de familie ajungi după ce, în prealabil, te-ai programat. Da, dacă este cazul, te trimite la specialist. Și, dacă mergi la privat, nu despre sănătatea ta este vorba?
Bun, dacă îți scrie un prieten că, după simptomele prezentate, ai pleurezie și ți-ar da și cauza, sa zicem, lipsa proteinelor în sânge, și că, din câte știe el, ai rinichii afectați, lăsând să se scurgă proteina în urină. Ar da multe detalii, l-ai crede?

| anonim_4396 explică (pentru EcceHomo):

Normal ca mi-as da seama ca abereaza, Dar poate mai sunt si altii care au facut Bronsita, Sau mai Rau pneumonie si aia pot sa dea sfaturi despre cum a fost la ei. Ce le-au prescris etc.
Desigur eu verific pastila aia pentru ce e bun, citesc pe net dupa.

| Nume6 a răspuns:

Iti face o radiografie si dureaza 2-3 minute. nu te dezbraci, nu nimic doar te pune pe un scaun sa stai eu am renuntat de mult sa mai caut pe net ce ma doare...presupun ca antibioticele ţi le-ai cumparat dupa ureche? Antibioticele sunt pentru infectii. Mare grija, ca iti fac mult rau luate dupa ureche. Se poate sa fi ramas inca raceala in corp de asta ai simptomele alea la plamani.

| anonim_4396 explică (pentru Nume6):

Deci faza a fost cam acum 2 saptamani in weekend-> vreo 2 zile m-am simtit nasol dupa aia nimic. Azi parca ma simt iar mai ciudat am si temperatura mai mare, nu chiar febra. Si simt ceva din nou la spate. De tusit nu tusesc deloc, nu iasa flegma de aia, nasul mi asa infundat dar era de mult asa. Respiratia suieratoare? -> parca cand trag adanc aer adanc aud ceva in rest nimic.

In orice caz am inceput sa iau tratamentul ala de antibiotice pe 1 saptamana.