| Ro4cH a întrebat:

Cum sa fac sa imi inving frica de intuneric?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| OaKi12 a răspuns:

Pai nu prea ai cum altfel decat sa te gandesti ca acolo, in intuneric nu este nimic, te gandesti ca si cum ar fi lumina. Imi dai fundita te rog?

16 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Gandeste-te ca intunericul e o zona linistita unde nu e nimeni.

| fefenaș a răspuns:

Multe persoane nu pot dormi daca nu au o sursa de lumina aprinsa, undeva in apropiere. Uneori poate fi deranjant pentru ceilalti locuitori ai casei/camerei sau poate deveni comic pentru prieteni mai ales daca ai o varsta inaintata.

Trebuie sa stii ca TOTUL tine de tine si e doar in mintea ta.
Iata ce metode poti incerca pentru a scapa de scotofobie ( frica de intuneric ).

Pentru inceput incearca atunci cand te pui in pat, inainte sa adormi sa te relaxezi, sa-ti eliberezi mintea, sa incepi sa te gandesti la lucruri frumoase. Vei fi intr-o dispozitie buna, iar somnul te va fura una doua. Nu trebuie sa renunti inca la luminita pe care o lasi aprinsa happy Doar relaxeaza-te si incepe sa te gandesti la lucruri frumoase intamplate peste zi, petrecute in vacanta, lucruri pe care ti le-ai dori sa le faci, locuri pe care vrei sa le vizitezi, etc.

Dupa cateva seri in care ai facut exercitiul acesta, renunta la lumina din camera ta si lasa doar lumina dintr-o camera alaturata aprinsa. Reia acelasi procedeu, gandeste-te la ceva frumos inainte sa adormi.

Dupa ce au trecut cateva seri, incearca sa stingi lumina din camera alaturata si aprinde-o intr-o camera mai indepartata...(baie, bucatarie).

Totul este sa alegi tu singur cand este momentul sa indepartezi cat mai mult sursa de lumina pe timpul noptii. Nu trebuie sa te forteze nimeni.
Poti lasa chiar si TV-ul pornit, pe MUTE (sunetul iti poate provoca tulburari in somn) pentru inceput.
Roaga pe cineva sa-ti stinga dupa ce vede ca ai adormit, lumina sau programeaza TV-ul sa se stinga automat dupa 1h. Incet, incet ai sa scapi de scotofobie. Nu e greu. E doar o chestiune de timp in care trebuie sa inveti cum sa te lasi de un obicei mai vechi, foarte comod. Bye kiss

| Jolley a răspuns:

Gandeste la ceva frumos si imagineazati ca ai langa tine un inger care te apara de rau si iti lumimeaza gandul

| Wehrmacht a răspuns:

Incearca sa faci ce a zis Alice...adica,de ce iti e frica de intuneric? si mie mi-a fost dar intr-o seara cand nu mai puteam de foame m-am dus pe intuneric pana la bucatarie si cum nu m-a prins nici un demon si nu ma speriat alte chestii nu mia mai fost frica.Cand esti in intuneric incearca sa nu te gandesti la tampenii ca eu asa am facut mereu si de aia mi-a fost frica.Imi imaginam tot felul de chestii si ma speriam singur.

| jjocuri a răspuns:

Eu am scapar de frica de intuneric gandinduma la ceva placaut ca de exemplu clipele cand eram mic si ma distam si radem pana nu ma putem, sau si sti ce faci sa sa scapi de frica de intuneric cum ar fi sa fi foarte obosit si sa te culci instant[(sa te culci forte traziu sau sa te trezesti foarte devreme)( asa nu mai am cand sa te gandeste ce e in intuneric)]

| FunKyPunKyGirl a răspuns:

Sati toarne vreo bunica sau cineva mai batran cositor si o sa afli de unde ai frica.raul o sa iasa din tine.iar apoi nu o sati mai fie teama

| Ro4cH explică:

Va multumesc la toata lumea.Multumesc mult.

| Horia_8139 a răspuns:

Pur si simplu te inchizi intr-o camera intunecoasa(care sa aiba bec, in caz ca nu reusesti sa distrugi din prima aceasta fobie) si sa-ti repeti in minte ca nu este nimic acolo si ca nu ai de ce te teme.Incearca sa rezisti 5-10 minute asa. Daca nu reusesti din prima aprinzi lumina si mai incerci. Urmatorul pas ar fi sa te inchizi intr-o camera fara bec si sa rezisti 5-10 minute, iar pentru a scapa de tot de fobie incearca sa stai cat mai mult afara, noaptea(pe la 9-10).Nu-ti va mai fi frica de intuneric. Funda?

| xXStRiKeXx a răspuns:

laughing asa si eu 2 zile dormeam cu lanterna si cu cutitu sub pernalaughing)) nu glumesc se auzea un greiere care a intrat pe geam si credeam fantome acu seara asta si mama la auzit ca dorimit singura si acu ma obliga sa dorm cu ia ie fricarolling on the floor) doar pune ceva in priza sa faca lumina o lanterna de aia pentru copi sau pana adormi lasa televizoru deschis si pune-l sa se inchida automat happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Frica de intuneric sau Nyctophobia este o fobie destul de raspandita in randul adultilor, fobie in general dobandita in copilarie.
Desigur, sunt putini adulti care recunosc ca au aceasta fobie, pentru ca e destul de jenant sa recunosti ca ti-e frica sa dormi pe intuneric, iar prin aceasta faza am trecut si eu. Totusi, am invatat in timp ca este o boala ca oricare alta, nu e nimic jenant in ea si chiar exista metode destul de simple de a usura senzatiile si, de ce nu, in timp, de a uita complet de ea.

Inconjoara-te cu ganduri fericite. Imagineaza-ti ca esti in locul tau preferat de pe lume, alaturi de oamenii pe care ii iubesti. Alaturi de ei, nici un rau ni ti se poate intampla.

Pune-ti mintea la treaba. Daca ti se pare ca auzi zgomote care te inspaimanta, nu le lasa sa te sperie. Creeaza o povestire pe seama lor, o povestire care sa aiba un final placut, nu terifiant.

Nu te culca plin de griji! Monstrul din dulap nu este decat suma grijilor tale zilnice. Fa o lista scrisa cu ce ai de facut a 2 a zi, pune-o deoparte si elibereaza-ti mintea de cele scrise. Si maine e o zi, iar noaptea este pentru somn si odihna, nu pentru griji.

Detensioneaza-te uitandu-te la fotografii de familie sau la poze si filmulete funny de pe internet. O portie buna de ras alunga relele din minte.

Fa-ti rost de un CD cu muzica ta preferata, da-i drumul sa mearga si lasa-l sa mearga. Vei adormi imediat, iar faptul ca in jurul tau sunt doar sunete care iti plac va ajuta sa nu "auzi" sunetele care te inspaimanta in mod normal.

Daca esti singur, ia-ti un animal de casa, o pisica sau un catel. Prezenta unui suflet alaturi de tine poate alunga singuratatea in moduri pe care nici nu ti le-ai imaginat. Plus de asta, pisicile detecteaza fantomele, stiai? big grinbig grin

Daca esti obisnuit sa te uiti intr-un punct al camerei care te inspaimanta in general, cum ar fi un punct de lumina sub usa sau o aranjare ciudata a zugravelii de pe pereti, pur si simplu muta-ti patul. Chiar daca poate parea ca frica va deveni mai puternica, nemaistiind ce se intampla in locul respectiv, de fapt in timp vei uita de el, atata tot.

Daca te inspaimanta un obiect din camera in timpul noptii, dormi langa el cateva nopti. Dupa ce vei realiza ca de fapt e inofensiv, va deveni un accesoriu placut si linistitor.

Inchide ochii! Este cel mai simplu mod de a nu te mai concentra la formele ciudate de pe pereti.

Tine o lumina slaba aprinsa. Poate fi un stecher cu un bec slab, de 9V, de pus direct in priza. Cu timpul, prezenta sa va deveni absolut naturala si nu trebuie sa platesti sute de lei la energie electrica.

Si nu uita. O discutie cu un psiholog poate fi de mare ajutor. Aceste fobii au radacini ascunse adanc in intamplari din copilarie si ele pot fi aduse la suprafata si infrante doar de un specialist.
Fii MaiBun decat fobia ta! Un mic exerciţiu de memorie îţi poate aminti ce s-a întâmplat în copilăria ta şi care e cauza fobiei de întuneric pe care ai dezvoltat-o. Poate la 5 ani ai văzut un film de groază şi toate acele imagini care care îţi vin în minte sunt doar părţi ale acestui film. Adu-ţi aminte, uită-te din nou la film sau stai din nou în camera unde s-a întrerupt curentul când erai singur acasă! Doar aşa vrei reuşi să îţi învingi teama!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu te gândi la întuneric sau la monstruleţii inexistenţi din el.
Dacă tot ţie aşa frica ţine o lanterna lânga tine.
Si eu am avut această temere.
Pa, pa[

| Nadyu a răspuns:

Incearca sa iti iei o lampa de veghe big grin am avut si eu problema asta lampa va rezolva totul big grin incerci sa te gandesti la orice altceva distractiv nicidecum sa te gandesti ca e intuneric si iti ie teama big grin funda daca te-am ajutatbig grin

| Barburiceanu_Teodor_1988 a răspuns:

Iti dau eu un sfat bun! Bagati in casti muzica sau sa asculti radio ca asa adorm eu! Nu te mai simti singur!

| alice_1196 a răspuns:

Cel mai bine este sa te confrunti cu aceasta frica.
Poti incerca sa stai singur sau impreuna cu cineva de incredere care nu va incerca sa te sperie timp de cateva minute pe intuneric si vei vedea ca nu e chiar atat de rau.
Mult succes si sper ca o sa reusesti sa iti iningi aceasta frica!

| CLASSICUL a răspuns:

Petreceti mai mult timp in intuneric, si cu timpul o sa te obisnuiest de el.
Ziua e ca Seara

| Ofiterul a răspuns:

Vreti sa va distrati? Sunati la 0751347651 sau 0748039624. Fara costuri suplimentare (pretul retelei).